Tarihe düşülen bir not olarak Haber Nöbeti – Eyüp Tatlıpınar

_XwO3gNE.jpg-large
Eyüp Tatlıpınar Haber Nöbeti ekibinden Ali Akel ve Diyarbakır’daki meslektaşları Rojin Oğurlu, Ferat Mehmetoğlu’yla birlikte

Haber Nöbeti’ni, Diyarbakır’a gitme önerisini ilk duyduğumda zor koşullar altında haber peşinde koşan gazetecilere mütevazı bir destek, yaşananların aktarılması bakımından tarihe düşülecek bir not, dayanışma açısından içinde bulunduğumuz kasvetli ortama açılan bir pencere olarak kafamda canlandırmıştım. Daha çok sembolik bir anlamı vardı benim için.

Yaşananların aktarılmasının, tarihe düşülen notun değerini şimdiden belirlemek pek mümkün değil ama kafamda mütevazı biçimde canlandırdığım bu ziyaretin aslında gerçek hayatta önemli bir şeye denk geldiğini orada fark ettim: Diyarbakır’da Cizre’de iletişim kurduğumuz insanlar, birlikte vakit geçirdiğimiz bölgenin gazetecileri açısından gider gitmez, ‘Batı’dan nöbete katılmış gazetecilerin kendileri açısındansa ziyaret dönüşü…

Gider gitmez fark edilen durum, çatışmalı ortamda hem maddi hem duygusal yıkıma uğramış insanların sizinle görüşleri, beklentileri, dertleri, ihtiyaçları hakkında konuşurken orada bulunmanızdan memnuniyet duyduklarını bizzat söylemeleri. Maddi olmasa da varlığınızla bir katkıda bulunduğunuzu açıkça hissediyorsunuz. Benzer bir durum orada çalışan gazeteciler açısından da geçerli. Travmatik, stresli koşullarda çalışırlarken kısa süreliğine de olsa yanlarında bulunmanızın, daha sonra da devam edebilecek ilişkiler kurmanızın, bölgede yaşananlar ve gazetecilik hakkında konuşmalarınızın bir moral destek sağladığını görüyorsunuz.

Ziyaret dönüşü dikkatimi çeken duruma gelince… Bütün bu manzara içinde, Haber Nöbeti’nin belki de en büyük faydası ‘Batı’dan giden gazetecilere dokunuyor. Birlikte gittiğim 6. gruptan yola çıkarak söyleyeyim; yılların tecrübeli gazetecileri, Kürt meselesinde uzman sayılabilecekler dahil, her katılımcıdan bu ziyaretin epey doyurucu, öğretici olduğunu duydum. Gördüklerinizden, tanıştığınız insanlardan, hikayelerinden, oradaki gazetecilerden, konuşma fırsatı bulduğunuz yetkililerden çok şey öğreniyorsunuz. Konuya ne kadar hakim olduğunuzu düşünürseniz düşünün; aklınızdaki sorular ve yanıtları netleşiyor, bazen şekil değiştiriyor.

Kendi adıma Haber Nöbeti gibi bir organizasyonun bir biçimde, farklı zamanlarda ve coğrafyalarda sürmesini diliyorum.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s