Haber Nöbeti daha başlangıç – Aysel Sağır

 

photo_2016-04-01_12-47-05Başta Cizre olmak üzere, Sur’dan, Nusaybin’den, İdil’den, Yüksekova’dan… yani ülkenin diğer yarısına ait Kürt illerinden gelen seslerden bahsetmek isterim ilkin. Vahşetin en derin halinin aylarca uygulanıp, süreğen haline geldiği bu yerlerde, gazeteci ne yapar(dı) diye de sormak. Sahiden de ülkenin bir yarısı yangın haline gelmişken, gazeteci doğru haberi çarpıtıp, daha da önemlisi es geçerek nasıl bir bozunum yaşıyor(du)?

Bu bozunumun genişleyerek etrafını da yıkıma uğratan boyutlarını sergilemeye gerek var mı(?) Ya gerçeği görüp bir şeyler yapmaya çalışan diğerleri! Yerlerinden kımıldamayarak gerçeğin üstüne basanların kurbanı olmuyorlar mıydı? Denilebilir ki, Haber Nöbeti oluşumu, haber alma ve yayma hakkını gruplar halinde gazetecileri bölgeye göndererek doğru yerine oturttu. Böylelikle, cesareti, iyiliği, korkunun üstüne gitmeyi de hayata geçirmiş oldu. Düzenli aralıklara toplam sekiz grubun bölgeye gidip, oradaki meslektaşlarına omuz vermesinin çok daha ötesinde bir şey de hayata geçmiş oldu böylelikle.

Bunun, -içinde benim de olduğum- nöbete dahil olan gazeteciler üzerindeki olumlu etkisi üzerinde ne kadar durulsa azdır. Haber Nöbeti oluşumuyla, yitirilmiş gazetecilik heyecanının solunmasının, gazetecilik organizmasını tekrar canlandırdığını düşünüyorum. Tabii, bu noktada kalmayıp, daha da büyüyeceğini. Tüm bunlar için, Haber Nöbeti çok iyi bir başlangıç oldu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s