Direniş deryasında bir damla – Semiha Şahin

photo_2016-03-31_23-12-27
Semiha Şahin (soldan beşinci), Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eşbaşkanları Hakkı Boltan ve Nevin Erdemir’in ev sahipliğinde yapılan, 6. haber nöbetinin ilk toplantısında. 

Küçük bir söz bizimkisi, umutlu günlere katık olsun

Gecenin karanlığını yırtıyordu martılar. Daha önce hiç duymadığım şiddette bir patlama sesi ve ardından martıların çığlıkları. 3 Aralık 1994. Özgür Ülke bombalanmış, gazete dağıtımcısı Ersin Yıldız onlarca özgür basın şehidi arasına ismini yazdırmıştı.

“Bu ateş sizi de yakar” manşeti atıldı ertesi günkü baskıda. O gün anladım, özgür basının iktidarlar için ne anlama geldiğini. Söz konusu kolektif haklar ve özgürlükler için sokağa çıkan bir halksa eğer, ne hukuk, ne yasa, ne teamüllerin hükmü vardı. O zaman da yasa yoktu, hukuk yoktu, şimdi de yok. İki dudak arasından çıkan talimatla, halklar arasında nefreti, öfkeyi tırmandıran bir devlet var.

Kendisine muhalif tüm kesimleri karşısına almış, asıyor, kesiyor, yakıyor, yıkıyor. “Önce gerçekler ölür” söz olmaktan çıkıyor, hayatın her alanına sinen somut gerçek oluyor. Savaş argümanları çeşitleniyor, gerçekleri aktarma misyonu edinenler bir bir çekiliyor, uzaklaştırılıyor veya uzaklaşıyor.

90’lı yıllarda da bir avuçtu özgür basın. Şimdi de öyle. Ancak yarattığı etki hiç de küçük değil. Bugün de faşizme karşı yürütülen direniş deryasında bir damla, bir söz, hakikatin ortağı oldu #HaberNöbeti.

Nöbete katılan her gazeteci arkadaş gibi bir kaç kelam etmem istendiğinde, özgür basın geleneğinin yok olacağı hesabıyla patlatılan bombanın ve martıların sesini hatırladım. Özgür basın nasıl susmadıysa ve sonrasında da devam eden baskılara rağmen yine geleneğini sürdürdüyse küçük bir katkı da benden olsun istedim.

Gerçeğin peşinde koşanların taşıdığı umuda, küçük bir katık bizimkisi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s