Çatışma alanlarında haberin öznesi olan gazeteciler – Cansu Pişkin

photo_2016-04-01_21-48-37

Gazeteciliğin bir meslek olmaktan çok daha fazla anlam ifade ettiği zamanlardan geçiyoruz. Tarihe tanıklık ediyor, tanıklık ettiğimiz olayları kamuoyuyla paylaşıyor ve aslında tarihe not düşüyoruz. İktidarın savaş politikaları nedeniyle yangın yerine dönmüş bir coğrafyada yaşıyoruz. Savaşa tanıklık eden gazetecilerin görev ve sorumluluğu da bu doğrultuda artıyor. 

Bölgede aylardır süren sokağa çıkma yasakları, çatışmalar ve operasyonlar sırasında hiçbir can güvenliği olmadan haber takibi yapan gazeteciler ölümle tehdit edildi, yaralandı, gözaltına alındı, tutuklandı. Öyle ki özgürlükleri ve canları pahasına büyük bir özveriyle çalışan gazeteciler haberin öznesi haline geldiler. “Haber Nöbeti” sayesinde bizler de meslektaşlarımızla dayanışmak ve bölgede olup bitenlere tanıklık edebilmek için bölgedeydik.

Vicdanı ile mesleğin gereklilikleri arasında sıkışıp kalmış insanlarız. Zaman zaman tanıklık ettiğimiz bir olayı haberleştirip haberleştirmemek konusunda, bir fotoğrafı ya da bir görüntüyü yayınlayıp yayınlamamak arasında gelgitler yaşıyoruz. Bölgede haber yaparken bu ayrımların pek bir önemi kalmıyor. “Devlet şiddetini deşifre ettiğimiz sürece birileri bu zulmü durdurur” diyor bir muhabir arkadaş. Burada yazılan/yapılan her haber insan hak ihlallerinin belgesi niteliğinde. Bu yüzden gazetecilerin işlerini yapmaları tehditlerle, tacizlerle engellenmeye çalışılıyor. Bölgede gazeteciliği ilke edinmiş meslektaşlarımla çalışmak, tecrübelerini paylaşmak, yaşanan tarihe tanıklık etmek sanırım meslek hayatımdaki en verimli deneyimlerimden olacak…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s