Büyük bir borcun ilk taksidi – Kumru Başer

photo_2016-03-31_21-27-55
Kumru Başer, Newroz alanında BBC Diyarbakır muhabiri Hatice Kamer’le birlikte

Aslında çatışmalı dönem olsun olmasın, Türkiye’nin batısından, dışardan bölgeye gittiğinizde orada çalışan ve yaşayan meslektaşlar olmadan hiç bir şey yapamazsınız. Sıfırdan herşeyi öğrenecek vaktiniz yoktur onlar size anlatır yönlendirir. Onlar her zaman, dışardan bir kaç günlüğüne haber kovalamaya giden bizlere sahip çıkmış, korumuş, bilgilendirmiş ve birikimlerini cömertçe, dostça bizlerin kullanımına sunmuştur. 20 yıldır gidip geldiğim bölgeye bu kez oradaki meslektaşlarımın gündemiyle, onları odağa koyarak gitmek, onları yazmak, izlemek, benim için dev bir borcun da ilk taksidiydi.

Üstelik şimdi durum daha da çetrefilli. Yapılması istenmeyen haberler çoğaldıkça, savaşla birlikte saflaşma keskinleştikçe Kürt illerinde çalışan ve yaşayan gazeteciler haber yapabilmenin bedelini yine çok ağır ödemeye başladılar. Haber Nöbeti olarak buna hemen derman olacak bir ilacımız, bir çaremiz yoktu tabi. Ama bu bedelleri göze alarak bizlere haber iletmeye devam eden meslektaşlarımıza şöyle bir değdik, yanyana durmayı başardık galiba. Hatta onların sıcak sözleri ve cömert yorumlarına bakarsak bir verip on aldık dayanışma bakımından diyebilirim.

Biz, bir kaç günlüğüne “buradayız sizinleyiz” desek de aslında onların arkadaşları akrabaları öldü, onların evleri, okulları yıkıldı, en büyük tehditlerle hâlâ onlar boğuşuyor ve boğuşacak. Hâlâ bölgeyi ve sorunlarını en iyi onlar bilecek ve yazacak görüntüleyecek. Ve biz Türkiye medyasının içinde bulunduğu korkunç cendereyi bir nebze kırmaya çalışırken yine en çok onların dayanışmasına ihtiyaç duyacağız.

Bir meslektaşım durumun can yakıcılığını şöyle ifade etmişti: “Kim gelip ne yapacaksa şimdi yapsın. Yarın gelip ağlamasın.”

Nöbetten, bu dayanışmayı daha derin daha farklı boyutlara taşıyabilmek, çevresini, etkisini genişletebilmek umuduyla döndüm. Oradaki meslektaşlarımızın talebinin de bu yönde olduğunu gördüm. Haberin yok edildiği habercinin hedef olduğu karanlıktan çıkabilmek için birbirimize ihtiyacımız var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s