Bölgedekiler için küçük, benim için büyük bir dayanışma – Semra Çelebi

photo_2016-03-31_23-17-23
Her gün bölgeden gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklama haberlerini aldığımız şu günlerde, haber nöbeti oluşumunda yer almak benim için çok değerliydi. Hem oradaki meslektaşlarımızın Nasıl bir ortamda çalıştıklarını görmek, elimden geldiğince omuz vermek hem de orada yaşananları Batı’ya aktarmaktı niyetim. 3. Grup ile gittiğim Diyarbakır (Amed)’de beş gün boyunca, bölgedeki gazetecilerin çalışma koşullarını gözleme olanağı buldum.
Gördüklerim çarpıcıydı:

– Sürekli top atışlarının olduğu, jetlerin alçak uçuş yaptığı, zırhlı araçlardan kimi zaman yoldan geçenlerin vurulduğu bir ortamda sahaya çıkmaktan, yasaklı mahallelere girip oradan haber geçmekten hiç tereddüt etmiyorlar. Buna karşılık güvendikleri tek şey gerçeğe ve mesleğe olan inançları.
– Canları pahasına haber yapıyorlar. Rohat Aktaş, Mazlum Dolan, Refik Tekin en bilinen örnekleri ama ölümle tehdit edilen onlarcası var.
– Ölüm tehdidinin yanı sıra sürekli gözaltı baskısıyla karşı karşıyalar; 3-4 gün keyfi bir şekilde gözaltında tutulup serbest bırakılan da var ama çoğunluk tutuklanıyorlar. Son örneği bugün Silopi’de yaşandı; 5 gazeteci gözaltına alındı.
– Amed halkı, ana akım dışında kalıp büyük baskılar altında çalışan gazetecileri sahipleniyor, DİHA, JINHA, Özgür Gün Tv ve Radyo bunlardan birkaçı… Mahallelerden geçerken kadınların “bunlar bizim gazeteciler, size karışan varsa bize söyleyin” diyip bir nevi korumamızı almak istemeleri bu yüzden. Ama manipülasyonun onlarca çeşidine uğradıkları havuz medyasının çalışanlarına güven sıfırlanmış durumda.
– Seslerinin batıdaki gazeteciler tarafından yeterince duyulmadığından ve objektif haberlerin bu tarafa ulaşamamasından şikayetçiler. Bu yüzden Haber Nöbeti’ni önemsiyorlar fakat yeterli bulmuyorlar. İstanbul’da çalıştığımız kurumları söylediğimizde halkın verdiği tepki de benzer; “E siz de bizim gibisiniz, buraya büyük başların gelmesi lazım, büyük gazetelere yazmaları lazım.” Kendilerini daha görünür kılabilecek gazetecilerin, masa başında değil de bölgeye gelerek yaşamlarını görüp yazmalarını istiyorlar.
– Velhasılı bölgedeki insanlar için küçük ama kendi adıma büyük bir dayanışma örneği Haber Nöbeti. Orda bulunduğumuz süre içinde gözaltındaki iki radyocu arkadaşımızın serbest bırakılması, Mazlum Dolan’ın Sur’da mahsur kaldığı bodrumdan -gözaltına alınsa da- sağ çıkarılması, kamuoyu ve gazeteci desteğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s