Haber Nöbeti – İshak Karakaş

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’a bir telefon geliyor. Sur’da bir evde mahsur kaldıklarını söylüyor telefondaki ses. Yardım istiyor. Telefon kapanıyor. Aydoğan,defalarca arıyor numarayı ama telefon bir daha açılmıyor. Sonra o evin dozerle yıkıldığını öğreniyor. Evden çıkarılan 14 cenaze Malatya morgunda bekletiliyor.

Kürt il ve ilçelerinde aylardır süren abluka, sokağa çıkma yasakları ve operasyonların korkunç sonuçlarından bir tanesi bu sadece. Cizre’den medyaya yansıyan dehşet verici görüntülerin, yıkılmış binalar ve yakılmış insanların fotoğraflarının kamuoyunda yol açtığı dehşet daha hafiflemeden, Sur’da yaşanan insani trajedinin boyutları ortaya çıktı. Şimdi benzerlerinin Yüksekova’da gerçekleşeceğinin telaşı içinde bu ülkenin barış yanlısı insanları.

---ishak karakaş-haber nöbeti

Türkiye toplumunun büyük bir bölümü bu insani trajediye ilişkin haberleri ya çarpıtılmış olarak alıyor ya da hiç duymuyor. Çünkü ana akım medya görevini yapmamaktan imtina etmekle kalmıyor, bu il ve ilçelerde yaşananları toplumu manipüle edecek ve savaşı kışkırtacak biçimde sunuyor. Bazen de toptan sansür ediyor, görmezden geliyor.

Ancak özgür medya mensupları yine de çatışma ortamlarında görevini yapmayı sürdürüyor ve gönderdikleri haberler bir şekilde ana akım medyanın karşısında bir alternatif oluşturuyor. Bağımsız gazete ve televizyonlarda yayınlanıyor, sosyal medya aracılığıyla da daha geniş bir kesime ulaşıyor.

Batı kentlerinden bir grup gazeteci ise çatışma bölgelerindeki özgür gazetecilerle dayanışmak için bir süredir Haber Nöbeti adını verdikleri bir kampanya çerçevesinde bölgeye gidiyor. Ben de birkaç gündür haber nöbeti tutmak için Diyarbakır’dayım. Yazının girişindeki olayı da bu sırada duydum. Gördüklerim, öğrendiklerim bir tek olayla sınırlı değil. Diyarbakır’da konuştuğum herkes benzeri olayları anlatıyor. Ve bütün bu olanlara rağmen de barış taleplerini de ifade ediyorlar.

Ancak barış ise Batı’daki halkın bölgedeki insani trajediyi ve savaşın şiddetini öğrenmesiyle mümkün olacak. Bunu sağlayacak olan ise özgür medyanın muhabirleri ve onlarla dayanışma içindeki haber nöbetçileri. Onlar sadece gazeteci değil aynı zaman  birer barış mücadelecisi.


 

Bu yazı Haber Nöbeti bloguyla birlikte Halkın Nabzı haber sitesinde yayımlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s