Gazeteciler haberden hırsızlar ise ayakkabı kutusundan heyecanlanır – Ergun Babahan

29 Mart’ta Beritan Canözer’in duruşması var Diyarbakır’da. Beritan, dünyada haber heyecanı nedeniyle tutuklanan ilk gazeteci.

Türkiye’nin Diyarbakır’da kurulan ilk kadın ajansı, tüm Kürt habercilik kurumları gibi inanılmaz bir baskı altında görevini yerine getirmeye çalışıyor. Çalışanları sürekli gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, bunlar olmazsa her fırsatta çırılçıplak aramaya tabii tutularak aşağılanmaya çalışılıyor. 

Yıllardır Kürt medyasının yaşadığı baskı ve zulümlere gözünü kapatıp kulağını tıkayan Türk medyası bugün benzer koşulların içine yuvarlanmış durumda. Mehmet Baransu, Gültekin Avcı, Hidayet Karaca yazı veya filmlerden tutuklu, Beritan heyecanından.16 Aralık’ta Diyarbakır’da bir protesto yürüyüşünü takip ettiği sırada, “heyecanlı” olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı, daha sonra “terör örgütüne yardım” suçlamasıyla tutuklandı.

Hakkında hazırlanan iddianamede, suç delili olarak yalnızca üzerinden çıkan basın açıklamaları ve haber notları yer alıyor. Beritan konumunda 30’a yakın Kürt gazeteci var. İnanılmaz zor koşullarda görev yapan bu arkadaşların üzerindeki devlet baskısını anlatmaya kelime yetmez açıkçası.

Beritan’ın duruşmasına Türkiye’nin her yerinden gelen baro başkanları katılmayacak. Konsoloslar duruşmaya gelip onunla selfie çektirmeyecek, uluslararası basın kuruluşları temsilci göndermeyecek. Cumhurbaşkanı ortalığı ayağa kaldırmayacak, ‘‘yaptığının bedelini ödeyecek” demeyecek, müdahil bile olmayacak davaya. Elbette Can Dündar’ın gibi uluslararası bir tanırlılığı yok Berivan’ın. Çalıştığı kurum da Cumhuriyet gibi uluslararası alanda bilinir değil. Bu yüzden Can Dündar ve Erdem Gül’ün gördüğü ilgiyi görmemesi doğal.

Ama bu ülkenin kendisine gazeteci diyen, mesleğinin namusuna, muhabirinin heyecanına önem ve değer veren herkesin ilgi göstermesi, Berivan’ın davasına sahip çıkması gerekir.

Diyarbakır’a Haber Nöbeti için gittiğimde Berivan’ın arkadaşları tarafından nasıl sevildiğini gözlerimle gördüm. Gencecik, bir haberci Berivan. Mesleğini aşkla, şevkle yaptığı ve de elbette Kürt olduğu için gözaltında. Berivan, bölgenin diğer Kürt gazetecilerine yöneltilmiş bir sopa. ‘‘Hepinizi içeri alırız” mesajının simgesi.

POAŞ sanıkları gibi imkanı yok Berivan’ın..Avukatlara tam sayfa savunma yazdırıp Hürriyet’te yayınlatamaz. Ama Hürriyet’in kendini de savunmak için elinde büyük bir fırsat var. Gazetecilerini zırhlı araçlarla Diyarbakır’da gezdirip devlet haberciliği yapmak yerine Berivan’ın davasına sahip çıkmak. Berivan’ın davasının hukuksuzluğu, tutarsızlığına susulduğu için POAŞ davasının geldiğini görmek.

Berivan, mesleğimizin heyecanıdır. Sokakta meslek aşkıyla koşan gazetecidir. Berivan değil, gerçeğin peşinde koşan mesleğin ruhu yargılanmaktadır. Bizim benzin istasyonlarında, banka şubelerinde kirlettiğimiz mesleğin saf halidir Berivan.

Berivan aynı zamanda bölgede zulüm gören bir halkın yüzüdür. Berivan özgür olmalıdır.


 

Bu yazı Haber Nöbeti bloguyla birlikte Özgür Düşünce haber sitesinde yayımlanmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s