Newroz İzlenimleri – İsminaz Temel

Screen Shot 2016-03-21 at 10.11.58 PM

“Haber Nöbeti” tuttuğu DİHA için Newroz’u takip eden ETHA Editörü İsminaz Temel, kaleme aldığı izlenim yazısında “Diyarbakır halkı, savaşın ortasında, ölüm tehditleri altında yüz binler olup aktı Newroz alanına. Direniş Newrozu’nda bir kez daha barış şiarı yükseltildi. Şimdi sıra bu sesi duymakta ve uzatılan eli tutmakta…” diye yazdı.

Bölgede zor koşullarda çalışan meslektaşlarıyla dayanışmak ve alanda beraber takibi yapmak için “Haber Nöbeti” kapsamında Diyarbakır’a gelen ETHA Editörü İsminaz Temel, gün boyu DİHA için Newrozu takip etti. İzlenimlerini kaleme alan Temel’in Newroz notları şu şekilde:

“Diyarbakır’da, yüz binler direniş Newrozu’nda buluştu. Diyarbakır da, Şırnak ve Mardin gibi Newrozu savaşın ortasında karşıladı. Merkez ilçe Sur, 100 gün boyunca tanklara, toplara, devletin en güçlü silahlarına karşı can pahasına direndi. Savaş, elbette Sur’la sınırlı kalmadı. Diyarbakır, yekvücut oldu, Sur’a destek verdi. Bu nedenle kentin tümü, asker, polis, özel harekat timleri tarafından ablukaya alındı.

Sur’un ardından yine kentin merkezi olan Bağlar’ın bir kısmı, abluka altına alındı, çatışmalar yaşandı. İlçenin sokaklarına ve çevreleyen caddelerine, yani kentin merkezine tanklar konuşlandırıldı, askerler mevzi kurdu. Bağlar’daki abluka Newroz sabahı kaldırıldı. Ablukadan geriye önce direniş, sonra da yıkılmış, yakılmış, kapıları kırılarak içeri girilerek talan edilmiş evler, yıkıntılarla dolu sokaklar kaldı.

Diyarbakır, dünden bugüne Kürt halkının direnişinin merkezi olageldi hep. Son bir kaç ayda yüzlerce kişi katledildi. Vahşet, katledilen kadınların bedenlerine işkence yapıldı, çıplak bedenlerinin fotoğrafları servis edildi. Çocukların öldürüldü ama gözlerindeki umut ışıkları sönmedi…

Tüm Kürdistan ve tabi ki Diyarbakır, böyle bir atmosferde bugün Newroz’u kutladı. Buna bir de son bir haftadır sosyal medya ve “fısıltı gazetesi” tarafından yayılan “bombalı saldırı olacağı” yönündeki haberleri de eklemek gerek. Devletin katliamlarının direk hedefi olan bu halk, Batı’da DAİŞ çetelerinin gerçekleştirdiği katliamları da görünce biraz tedarikli davrandı.

7’den 70’e Newroz’un direniş ruhunu yaşadı, yaşattı

Her yıl Newroz sabahında görmeye alıştığımız şekilde daha gün doğmadan düşemedi Amedliler yollara. Her zamankinden biraz daha geç saatlerde toplanma yerlerinde buluştu, otobüslerle alana ulaştı. Coşkuları da her yıl olduğu kadar yüksek değildi haklı olarak. Çünkü yakınları, arkadaşları, yoldaşları katledildi. Belki de onlardan biriyle geçtiğimiz yıl bu yolları adımlayıp, aktılar Newroz alanına. O nedenle bu yıl tuttukları yasla çok fazla giymediler şal u şepiklerini, renkli fistanlarını. Ama dirençlerinden, haklılıklarından bir dirhem eksilme yoktu. 7’sinden 70’ine, Newroz’un direniş ruhunu yaşadı, yaşattı.

Kentin tümünü ablukaya alan polis ve özel harekat timleri, alanın çevresine de adeta etten duvar ördü, bariyerlerle kapattı. Alanda arama yapıldığı gerekçesiyle kitle saatlerce alana alınmadı, girişte bekletildi. Devletin Newrozu yasaklama, Amed Newrozu’na da izin vererek “katılımı düşürme, engelleme” yönündeki fikrini çok iyi bilen kitle, bekletildikleri noktada sessizce değil, direniş ezgileriyle bekledi, halaya durdu.

Karşılarında kendilerine düşman gibi bakan ve öyle de davranın polislerin gözlerine bakarak, daha gür haykırdılar şiarlarını. Ve nihayet “arama” bitti. Haber gelir gelmez, yüzlerce kişi koşar adım yöneldi alana, sarı kırmızı yeşil flamalar çıktı, kol kola girildi. Yol üzerinde sağlı sollu bekleyen polisler, sayıca o an için kendilerinden az olan gruplardan korkarak kasklarını taktı, kalkanlarını kaldırdı. O an daha da yükseldi kanları kaynayan Kürt gençlerinin…

Genç kadın ve erkeklerin gür sesleri alanda, büyüklerin yıllardan bugüne taşıdıkları onurlu direnişin coşkusuyla birleşti. Girişte polis el konulan tarafından kesk, sor û zer (yeşil, kırmızı, sarı) poşulara, HDP ve DBP bayraklarının yerini dünden bugüne taşınan direnişin simgesi olan yüzlerce bayrak aldı. Alan, renklerin kardeşliğiyle dolandı, halaylar durmadı, zılgıtlar ve sloganlar ise hiç durmadı.

Mazlum Doğan’dan, Kemal Pir’e, İbrahim Kaypakkaya’dan, Rojava’da halkların özgürlüğü için yaşamını yitirmiş enternasyonal savaşçılara ve tabi ki özyönetim direnişinin simgesi olan Mehmet Tunç, Asya Yüksel ve Seve’lere kadar yaşatmak için canlarını feda edenlerin adları anıldı, sağ ellerini sol yanlarına koyan, sol elleriyle zafer işareti yapan yüz binler “Şehit namirin” diye haykırdı.

Newroz alanında olduğu gibi kürsüden yapılan konuşmalarında odağında barış vardı. “Kürtler evine giremiyor, Türkler evinden çıkamıyor” diyerek iktidarın ülkeyi getirdiği durumu en yalın haliyle özetleyen HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’na seslendi: “Açın İmralı’nın yolunu, bir haftada ülkenin içinde bulunduğu durumu değiştirelim” dedi.

Demirtaş da sözlerine barışla, savaşa son verilmesi çağrısıyla başladı. “Kürt halkı savaş daha da büyüsün diye değil, savaş politikaları bitsin diye direniyor” diyen Demirtaş, bu Newroz’un tüm halklar için fırsat Newrozu’na çevirmek istediklerini vurguladı. Demirtaş, “Sözün bittiği yere gelmek istemiyoruz” dedi ve bir kez daha barışın başkenti Diyarbakır’dan hükümete “Daha fazla ısrar etmeyin yanlışta. Kürt’ün de anası ağlamasın, Türk’ün de anası ağlamasın diyorsanız gereğini yapalım” çağrısında bulundu.

Kürt halkı bugüne direnişle geldi. Defalarca katliamlardan geçirildi, göçertildi, inkar edildi ama “barış” demekten vazgeçmedi. Diyarbakır Newrozu’nda, bugün de “Barış” şiarı tüm şiarlardan daha gür haykırıldı. Kürt halkı, bir kez daha barış için elini uzattı. Şimdi, yükseltilen bu barış sesi duyulacak mı, barış eli tutulacak mı bunun yanıtı bekleniyor.”


Bu yazı, Haber Nöbeti bloğuyla birlikte DİHA’da  yayımlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s