Kamyonlarla Taşınan Bir Sur – Yusuf Nazım

Haber Nöbeti’nde bugün b’deyiz. Diyarbakır’ın barışa susamış topraklarından bugünlerde durmaksızın çatışma, yıkım ve ölüm haberleri toplayan televizyon kanalı. Buradaki basın emekçileriyle birlikte olmak, çalışma koşularını görmek, doğru ve gerçek habere ulaşmak yönündeki çabalarının yerinde tanığı olmak amacımız.

Televizyona gitmeden önce Sur’daki yıkım sonrası kamyonlarla taşınan moloz, beton, eşya, taş ve diğer şeylerin boşaltıldığı alanı görmek istiyoruz.

Sokağa çıkma yasağının olmadığı Gazi Caddesi’ni gezerken görmüştük. Girilmesi yasak sokaklardan birbiri ardı sıra kamyonlar çıkıyor. Başka illere ait plakalı kamyonlar bunlar. Soruyoruz, sürücülerinin de yabancı olduğunu öğreniyoruz. Diyarbakır’dan ne bir araç, ne de sürücü kullanıyorlarmış.

421812996_20562_10120056476218842561
Hemen yanımızdan gelip geçiyorlar. İçinde taş, toprak, moloz yığınlarıyla birlikte, parçalanmış ev eşyaları, giysiler, kumaş ve tahta parçaları olan kamyonlar bunlar.

İddialar, içinde ceset parçaları da olduğu yönünde. Teyit etmek zor. Resim çekmeye izin vermiyorlar. Caddeye girerken sertçe uyarılmış, bir arkadaşımızın makinesindeki alakasız bir resmin bile emirle sildirilmesine tanık olmuştuk. Düşünüyorum da, böyle bir şeyi ilk defa görüyor, duyuyor, tanık oluyorum. Bildiğim, kamyonlar kum taşır, kaya taşır, beton, toprak, ya da eşya taşır. Tüm bunların paramparça olmuş halini kamyonlarla taşınmasına ilk defa görüyorum. Böyle bir şeyi, sadece depremlerde görmek mümkün olsa gerek. O da, içinde ceset parçaları olmadan tabii…

421812871_20250_18069155281914821309Diyarbakırlıların anlattıkları ilginç. Tankların giremedikleri sokakların, önce zırhlı kepçelerle yıkılarak genişletildiği yönünde. Görmek mümkün değil tabii. Çünkü sokaklara girmek yasak! Yasağın valilik ya da kaymakamlık kararıyla kaldırıldığı sokaklara bile girişe izin yok. Gazi Caddesi’nin Doğu tarafındaki mahallere açılan tüm sokakların başında kolluk güçlerinin siperleri var. Kum torbaları, çelik bariyerler, silahlı adamlar. Belli ki Gazi Caddesi’nin yüzü hiç bu kadar soğuk olmamıştı Diyarbakırlıya.

Dicle Üniversitesi’ne gidiyoruz. Tanıdık bir dosttan giriş kartı temin ettik. Sözünü ettikleri alan, Dicle Üniversitesi’nde yeni Meslek Yüksek Okulu Binası’nı geçince, okul binası ile Tanoğlu Mezarlığı arasında, sağ tarafta bulunuyor.

Dolu kamyonların birbiri ardına yüklerini boşalttığı bu alanı, kolluk güçleri kontrol ediyor. Yanlışlıkla mezarlığın altındaki yola girmiş gibi yapıp, mezarlığın altından geri dönüyoruz. Buraya dökülenlerin üzerinin toprakla kapatıldığını görüyoruz. Dinlediklerimiz, mıcırla da üstünün kapatıldığı yönünde… Göremiyoruz. Kim bilir, ileride üstüne beton bile dökmeyi düşünebilirler, diye geçiriyorum içimden. Kamyonlara güvenlik güçlerine ait kâh akreplerin, kâh Tomaların eşlik ettiğini görüyoruz. Alanın düz bir yerinde beyaz bir akrep bekliyor. Paletli bir kepçe kamyonlardan dökülen her neyse, üzerini toprakla kapatıyor…

421904682_76005_906200051532648562Bir korku iklimi yaratılmış bu diyarda. Nasıl geldik bu noktaya, bunca yasak, bunca gizlilik neden? İleride, tarih nasıl yazacak bu günleri. Diyarbakır halkının gözü önünde Sur kentinin adeta içini oyuyorlar; oyuyorlar ve Dicle’nin hemen karşı kıyısındaki yamaçlara gömüyorlar.

Newoz artık çok yakın. Keşke, barış da bu kadar yakın olabilseydi. Oysaki ne kadar da umutlanmıştı bu ülke. Sofralara ölüm haberlerinin düşmediği her gün ne kadar da güzeldi, ne kadar umutluydu.

Üç günlüğüne konuğu olduğumuz, yollarında 27 kavmin ayak izi olan bu şehir; Diyarbakır, yüreği yaralı kent, “sırrını surlarına fısıldaya şehir.” Barışı unutmuş gözüküyor bir süredir. Şimdilerde sırlarını toprağa gömmekle meşgul…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s