Bunu yapmazsak o insanların yüzüne bakamayacağız – Nevin Sungur

photo_2016-03-15_08-58-06

Televizyon haberciliği yaptığım dönemlerde yıllarca çatışma bölgelerinde çalıştım. Savaşın ne olduğuna, nelere mal olduğuna oldukça yakından tanıklık ettim.  Bir ülkeye verdiği zararın, insanlarda oluşturduğu hasarın akıl almaz boyutları günlerce, gecelerce aklımdan çıkmadı.  Bu yıkımın korkunç bir şey olduğunu biliyordum ama insanın kendi ülkesindeki savaşın haberini yapmak zorunda kalması çok daha zor; o sürecin kalp ağrısı çok daha başka oluyormuş.  Haber Nöbeti’nin dördüncü ekibindeydim. Toplam dört gün boyunca Diyarbakır’da yaşananları izledik, oradaki gazetecilerin nelerle baş etmek zorunda kaldıklarının muhtemelen çok azına şahit olduk.

Duyduklarım, gördüklerim hala hafızamda,; aklım ise şu anda Sur’da yaşananlarda…

Maalesef memleket yangın yeri, savaş yeri. Diyarbakır’dan, Cizre’den, Silvan’dan ve daha bir çok ilden, ilçeden gelen haberlerde, görüntülerde,seslerde hep acı, öfke, şiddet var.  Tecrübeyle biliyoruz ki  böyle zamanlarda yapılması en zor şeylerden biri de haberciliktir. Bölgedeki meslketaşlarımız canları pahasına bu işi yapıyorlar. Bize düşen onların yanında olmak, seslerine ses katmak…

Bunu yapamazsak eğer yarın öbür gün oralara gitmek, o insanların yüzüne bakmak mümkün olmayacak. Bunu beceremezsek eğer kimse vicdanı ile hesaplaşamayacak.

İşte bu yüzden haber nöbeti çok önemli.

İşte bu nedenle haber nöbeti dayanışması sürdürülmeli…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s