Haber Nöbeti, deneyimli gazetecilerin katılımıyla sürüyor

6.ekip-belediyeBir grup gönüllü gazetecinin girişimiyle “Gerçeğin peşindeyiz, meslektaşlarımızın yanındayız” şiarıyla Haber Nöbeti’ne başlayan ekiplerin 6’ncısı, hafta başında nöbet görevini devralmıştı. Haber Nöbeti’nin 6. ekibine Radikal yazarı Cengiz Çandar da katıldı. Böylece Haber Nöbeti için batı illerinden Diyarbakır’a giden gazetecilerin sayısı 46’ya ulaştı.

Bölgede Özgür Gazeteciler Cemiyeti’nin katkılarıyla sürdürülen 6. Haber Nöbeti haftası, serbest gazeteciler Ali Akel ve Eyüp Tatlıpınar, Alınteri gazetesinden Mürüvet Küçük, serbest gazeteci ve belgesel sinemacı Reyan Tuvi, Etha’dan Semiha Şahin ve Radikal gazetesi yazarı Ümit Kıvanç’ın katılımıyla 7 Mart günü başlamıştı. Ekip, tanışma toplantısının akabinde Diha’dan Kürdsat News’e, nöbet tutacakları farklı kurumlara dağılmış ve melektaşlarıyla birlikte çalışmıştı. Geçtiğimiz gün de On4 Tv’den gazeteci İslam Özkan ekibe dahil olmuştu.  Ekip nöbet süresince Diyarbakır’da tanıklıkları dinlemiş, Cizre’ye gidip, savaşın yarattığı yıkıma dair gözlemler yapmıştı.

reyantuvi
Haber Nöbeti ekibinden Reyan Tuvi, Jinha’da meslektaşlarıyla birlikte.

Gazeteci Cengiz Çandar’ın katılmasının akabinde Haber Nöbeti 6. ekibi bu sabah, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yla görüşerek, bölgede yaşananlarla ilgili bilgi aldı. Bölgedeki gazetecilerin karşılaştıkları sorunların konuşulduğu görüşmede, çatışmalı durumun nedenleri üzerinde de duruldu.

photo_2016-03-11_10-58-30
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ndeki toplantıda, bölgedeki gazetecilerin durumu da gündeme geldi.

Radikal gazetesi yazarı Cengiz Çandar, bugün nöbetinin bir kısmını Diha’da meslektaşlarıyla birlikte çalışarak geçirecek. Haber Nöbetçileri daha sonra merkezi Diyarbakır’da olan Özgür Gün TV’deki özel programa katılarak bölgedeki durumu ve gazetecilerin çalışma koşullarını değerlendirecek. Programın moderatörlüğünü Ümit Kıvanç yapacak.

aliakel
Haber Nöbeti ekibi dün Cizre’deydi. (Fotoğraf: Ali Akel)

İlk ekibin yola çıktığı 3 Şubat tarihinden bu yana Haber Nöbeti kapsamında şimdiye kadar 46 gazeteci; kafasına silah dayanan, haksız gerekçelerle gözaltına alınıp tutuklanan, görevlerini her an baskı altında yapan meslektaşlarıyla dayanışmak için Diyarbakır’a gitti. Buradan Cizre, Nusaybin, Silvan gibi ilçelere de geçildi. Savaşın yarattığı yıkım ve meslektaşların çalışma koşullarına ilişkin yaklaşık 150 habere imza atıldı. Cumhuriyet Gazetesi Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Erdem Gül’ün de katılacağını açıkladığı Haber Nöbeti sekiz hafta sürecek. Haber Nöbeti koordinasyon ekibi son olarak, 29 Mart’ta Jinha muhabiri Beritan Canözer’in duruşmasını izlemek üzere Diyarbakır’a gidecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s