Fatih Polat: Heyecanla gittim, endişe ile döndüm

fatih-polat

1990’lı yılların başlarından itibaren gazeteci olarak bölge illerine çeşitli vesilerle giderim. Bu gidişim diğerlerinden daha farklı bir özellik taşıyordu. Çatışmalı bölgelerde gazetecilik yapan meslektaşlarımızın can güvenlikleri açısından ciddi sorunlar yaşadığı bir döneme girmiştik. Yani bir anlamda kabus geri dönmüştü. Bu durumdaki meslektaşlarımızla yan yana görev yaparak dayanışmak ve oradan yaptığımız haberlerle de uygulanan karartmayı kırmaya çalışmak önemliydi.
Diyarbakır’daki meslektaşlarımızla birlikte yaptığımız çalışma heyecan vericiydi.

Bu çalışma esnasında da, tanıklık etmiş olduğumuz, bölgede meslektaşlarımızın yaşadıkları zorluklar ise duyduğumuz endişeyi pekiştirdi. Haber Nöbeti’nin ikinci ekibi olarak Diyarbakır’da çatışmaların sürdüğü Sur’un, yasaklı olmayan, ancak yine de polis kontrolü ve izniyle girilen bölümüne girebilmiştik. Daha sonra gazetecilerin Sur’a girişi tamamen yasaklandı. Sokakta gerçekleştirilen bir eylemi takip eden gazeteciler doğrudan TOMA’ların hedefi oluyordu. Bir gazetecinin gözaltına alınması, tutuklanması çok keyfi gerekçelerle gerçekleşebiliyordu. Bizim nöbet dönemimizde Antep’te DİHA Muhabiri Nazım Daştan’ın gözaltına alındığı haberi geldi. Daha sonra da, Facebook’ta paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandığını öğrendik. 
Buradaki meslektaşlarımızın haberini yaptığı halk açısından da, çözümsüzlük ile büyümüş bir sorunun etrafından gerçekleşen çatışmaların gündelik hayatı nasıl zorlaştırdığını görebiliyorduk.
Bizim nöbetimizin, bölgedeki görev yapan meslektaşlarımızın zorlukları yanında öneminin sembolik değerde olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. 
Bu süre içinde, bizim haber nöbetinde yaptığımız haberler ile birlikte, oradaki meslektaşlarımızın yaşadıkları zorluklara dair haberlerimiz yanında, bizim oradaki çalışmamız da haber konusu oldu. Haber nöbeti sırasında, bizim haber konusu olarak görünür olduğumuz kısmın beni ve birlikte nöbet tuttuğum arkadaşlarımı endişelendirdiğini de belirtmeliyim. Çünkü amacımız orada mesleğin ağır yükünü can güvenliği riski altında taşıyan meslektaşlarımız ile dayanışmaktı, onların önünde görünmek değildi.
Döndükten sonra da orada görev yapan arkadaşlarımızın arkasında durmaya devam edeceğimizi, bitmeyen bir mesleki nöbet sorumluluğu olarak gördüğümü ifade etmek isterim.

Fatih Polat – Evrensel

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s