Ayşe Yıldırım: Susmak suça ortak olmaktır

20160203202202-img-03022016-161055rsm56b20fa1bfb57rsm56b43cf708d53

Susmak suça ortak olmaktır. Sanırım bizler gibi gerçekleri yazmakla yükümlü gazeteciler için görmemek, duymamak, anlatmamak bu ortaklığın getirdiği suçu daha da ağırlaştırıyor.

Kürt illerinde Kürt halkı öldürülürken, aç susuz yaralı ölüme terk edilirken, gömebilmek için cenazelerini isterken, göçe zorlanırken bir grup gazeteci hayatları pahasına onların sesini duyurabilme çabasında. Yani gerçeğin peşinde.

‘Burada yaşananları gördükten sonra bırakıp da gidemiyorum’ demişti Diyarbakır’da bir gazeteci. Ne demek istediğini döndükten sonra daha iyi anladım. Evet, bizler buralarda elimizden geldiğince yaşanılanları yazmaya çalışıyorduk ama Diyarbakır’da meslektaşlarımızla beraber sahaya çıkarak gerçeğe bir adım daha yaklaştık. Onların üzerinden bir halka yaşatılan zulmü daha yakından gördük.

Meslektaşlarımızın ‘Biz alışkınız size bir şey olmasın’, ‘aman dikkatli olun’ sözleri içimi acıttı. Suruç katliamından sonra bir Kürt kadının “Keşke biz ölseydik onlar misafirdi” sözlerinin yaktığı gibi…

Bir halkı ölüme alıştıran zihniyete karşı yükselen seslerin ‘teröristler’ diyerek susturulmaya çalışıldığı bu günlerde ‘gerçeğin peşinde, meslektaşlarımızın yanında’ diyerek işimizi yaptık. Biz döndük işimizi burada da olsa yapmaya devam edeceğiz.

Ama onlar oradalar.

Haydi haber nöbetine.

Ayşe Yıldırım – Cumhuriyet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s