“Amedspor tribünlerinde yaşananlar taraftarın çığlığıdır” – Cihangir Balkır

Haber Nöbeti’nin ikinci gününde Sur’da insanlarla konuşmaya ara verip Amedspor’un altı futbolcusunun katıldığı imza gününe gittik.

dyb-19-02-16-taraftar-5

İlgi takımın 12 maç cezalı futbolcusu Deniz Naki’nin üzerinde. Tezahüratlara ‘Deniz Naki’nin askerleriyiz’ de kısa bir süreliğine eşlik ediyor. Futbolcular yaklaşık 200 taraftara üçlü çektiriyor. Ardından forma imzalama kuyruğu eritilmeye başlanıyor.

amedspor imza

Esas hedefimiz takımın kadın taraftar grubu Mor Barikat’tan birilerini bulup onlarla konuşmak. Ancak etrafta kadın taraftar oldukça az. Telefonla arayıp soruyoruz, Mor Barikat’tan geleceğini söyleyen arkadaşlar da gelmiyor. Barikat’tan erkek taraftar da ortalıkta yok. Ancak forma imzalatan taraftarların heyecanı yüksek. Tek tek her futbolcu için tezahürat yapılıyor. Yaş ortalaması ise düşük.

dyb-19-02-16-taraftar

Nadir gördüğümüz iki genç kadına soruyoruz: Sıkı taraftarlar mısınız? ‘’Evet.’’ Zozan ve Rojda, maça gitmiyorlarmış, Amedspor’u televizyon ya da internetten takip ediyorlar. Futbolla ilgilerini de soruyoruz. İkisi de sıkı birer Galatasaray taraftarı. Rojda lisede lisanlı olarak futbol oynamış. Amedspor sevgisi ne zamandır Galatasaray’la rekabet ediyor diye sorunca, ‘şehrin takımı geçen sene üst lige çıktıktan sonra’ cevabını alıyoruz.

dyb-19-02-16-taraftar-4

Benzer bir soruyu Amedspor Başkanı Ali Karakaş’a da yöneltiyoruz. Takıma ilginin eskiden beri var olduğunu ancak, özellikle Amedspor adını almalarıyla taraftar desteğinin arttığını söylüyor. Takımın 2014’te Diyarbakır Büyükşehir DİSKİ Spor yerine kentin Kürtçe adını almasıyla, halk takımı daha da sahiplenmiş, kendisine ait hissetmeye başlamış. Karakaş ayrıca, ‘’Amedspor’a yönelik ayyuka çıkan haksızlıkların’’ da Diyarbakırlıları takımın etrafında kenetlediğini düşünüyor.

Spor kulübü olduklarını hatırlatan Asbaşkan Nurullah Edemen de, Amedspor’un siyasi arenada anılmasının kendilerini rahatsız ettiğini söylüyor. Edemen bununla birlikte, halkın bir savaşın ortasında yaşadığını ve böyle dönemlerde taraftarın kendi sorunlarını bir şekilde dile getirdiğini belirtiyor: Son sözü ‘’Tribünlerde yaşananlar taraftarın çığlıklarıdır’’ oluyor. (ZETE)

dyb-19-02-16-taraftar-3

dyb-19-02-16-taraftar-2

Bu haber, Haber Nöbeti bloğuyla birlikte ZETE’de yayımlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s