Yerinden edilen on binlerce Sur sakininden 600’ü otellerde – Mizrabi Cihangir

Sur’da 2 Aralık’ta başlayan sokağa çıkma yasağı ve çatışmalarla birlikte, hükümet bir yandan evleri yakılıp yıkılan aileri otellere yerleştirdiğini açıklamış, bir yandan da Sur’u yıkıp yeniden inşa edileceğini ifade etmişti.

Sur’da yaşayan kimi aileler göç etmiş, kimileri evini terk etmek istememişti. Net bir sayı olmasa da on binlerce kişinin Sur’u terk ettiği düşünülüyor. Birçok vatandaş evinin yanı sıra gelir kapısını da kaybetmiş durumda. Çoğunluk, sosyal dayanışma ile geçinmeye çalışıyor.

Otellere yerleştirilen vatandaşlarla ilgili bilgi istediğim Sur Kaymakamlığı, insanlarla konuşmam için izin almam gerektiğini ancak ellerindeki verileri paylaşabileceklerini söyledi. Kaymakanmlık, bugüne kadar yaklaşık 750-800 kişinin beş otele yerleştirildiğini ve 600 civarında vatandaşın şu an itibariyle buralarda konakladığını söyledi. Kaymakamlık, Sur’un yasaklı bölgelerinde ikamet edip kendilerine başvuran kimseyi geri çevirmediklerini söylüyor.

Kaymakamlık ayrıca, otele yerleşmek istemeyen ailelere de ayni ve nakdi yardım yapıldığını belirtiyor. Otelde kalanlara yemeğin dışında, mama ve bebek bezi de veriliyor.

Kaymakamlık bunları söylerken, otellerdeki şartları sorduğum bazı vatandaşlar ilk olarak sıkıntılarını saydı. İlk söylenen, her öğün aynı yemek verildiği oldu. Ayrıca evinden hiçbir şey almadan çıkmak zorunda kalan aileler, konaklamaktan başka ihtiyaçları olduğunu hatırlatıyor.

Otele yerleştirilmiş vatandaşlar kendi aralarında da tartışıyor. Bazıları yeterli para yardımı yapıldığını savunurken bazıları da hiç yardım görmediklerini söylüyor. Ayrıca otel yerine Sur dışında ev kiralayan aileler de yardım bekliyor. Kaymakamlık ise bu ailelere ev kirasından çok daha yüksek miktarda nakdi yardım yapıldığını savunuyor. Otelde kalan bir vatandaş, Kaymakamlığın verilerine yakın şeyler söylüyor ve otellerde yaklaşık 500 kişi olduğu tahminini yapıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s