Silivri’den Diyarbakır’a Umut Nöbeti’nden Haber Nöbeti’ne…

Haber Nöbeti’nin üçüncü ekibi, Silivri Cezaevi’ndeki Umut Nöbeti ile eş zamanlı olarak Diyarbakır Cezaevi önünde tutuklu gazeteciler için nöbet tuttu. Haber Nöbeti ekibi dayanışmalarını şöyle haberleştirdi:

Haber Nöbeti’ne katılan gazeteciler olarak bugün eş zamanlı olarak hem Diyarbakır Cezaevi önünde, tutuklu gazeteci Beritan Canözer hem de Silivri Cezaevi önünde, tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için  için nöbet tuttuk. Umut Nöbeti’ni Haber Nöbeti’ne bağlayıp tutuklu tüm gazeteciler için özgürlük istedik. 26 Kasım’dan beri tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dündar ve Ankara temsilcisi Gül için tutulan Umut Nöbeti’ni 78. Gününde Haber Nöbeti ekibi olarak biz devraldık. Dündar ve Gül’ün şahsında hapishanelerdeki tüm meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını isterken “Biz aynı zamanda Beritan’ın heyecanıyız” dedik.

Eşzamanlı olarak, bir başka Haber Nöbeti ekibi 19 Aralık 2015’ten bu yana Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan DİHA muhabiri Beritan Canözer için eylemdeydi. Burada Haber Nöbeti adına konuşan gazeteci Hayko Bağdat, “Savaşta ilk önce gerçekler ölür, derler. Gerçekleri öldürmenin en iyi yolu da gazetecileri susturmaktır. Sokaklarda günlerce çocukların cenazeleri beklediği, annenin 7 gün cenazesi alınmadığı bir ortamda tüm baskılara rağmen gazeteciler bunları halka aktarmakla görevli. Zor şartlarda çalışan, cezaevinde kalan ve katledilenlerin sesini duyurmak için de buradayız” dedi.

Silivri’deki nöbete Haber Nöbeti koordinasyon grubundan Şafak Timur, Tuğba Tekerek, Fatih Polat (Evrensel Gazetesi) ve daha önce Diyarbakır’da haber nöbetine katılmış olan Elif Akgül (Bianet), Ergun Babahan (Özgür Düşünce) ve Said Sefa (Haberdar) katıldı.

Diyarbakır Cezaevi önünde ise koordinasyon ekibinden Ceyda Karan (Cumhuriyet), Arzu Demir (ETHA ve ANF), Gökhan Biçici (Dokuz8haber) ve onlarla birlikte üçüncü haber nöbeti ekibinde yer alan Cihangir Balkır (Zete), Demet Yılan (Sendika.org), Hayko Bağdat (Diken), Mehveş Evin (Diken), Metin Cihan (İleri Haber), Semra Çelebi (Özgür Radyo) vardı.

Bu haber, Haber Nöbeti bloğuyla birlikte Zete’de yayımlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: