Oğlunun cenazesini bekleyen anne: O ilk göz ağrımdı – Arzu Demir

DSC_5854

Bölgede görev yapan meslektaşları ile dayanışmak üzere “Haber Nöbeti” tutmak için Diyarbakır’a gelen gazetecilerden ETHA Editörü Arzu Demir, Sur’da katledilen Cihat Morgül’ün ailesi ile görüştü, yaşadıklarını kaleme aldı.

Bölgede zor koşullar altında gazetecilik yapan meslektaşları ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Haber Nöbeti” eylemi kapsamında Diyarbakır’a gelen gazetecilerin 3’ncü gurubu içerisinde yer alan Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Arzu Demir, DİHA’daki nöbetine başladı. Sur’a yönelik saldırılarda hayatına kaybeden çocukları için Sümerpark Ortak Yaşam alanındaki eylemlerini sürdüren ailelerin yanına giden Demir, katledilen Cihat Morgül’ün ailesi ile görüştü.

Gazeteci Demir’in bu görüşmeye dair DİHA için hazırladığı haberi şöyle:
“Diyarbakır’ın merkezindeki Sümerpark’ta çocuklarının cenazelerini almak için bedenlerini açlığa yatıran ailelerin sayısı artıyor. Aileler ile birlikte duvarlara asılan fotoğraflara yenileri ekleniyor, ağıtlar derinleşiyor, öfke ise büyüyor.

Mesut Seviptekin, İsa Oran, Rozerin Çukur ve Ramazan Öğüt’ün ailelerinin yanına Turgay Girçek, Gündüz Akmeşe, Hakan Aslan, Mahmut Oruç, Cihat Morgül ve Wedat Bilen’in aileleri eklendi.

İnsanlarının cenazelerine alarak kendi usullerine göre defnetmenin şans sayıldığı günlerden geçiyoruz. Bu “şansı” İsa Oran’ın ve Mesut Seviktek’in aileleri yakaladı. Ancak diğer aileler hala, Sur’dan gelecek “Cenazeler alındı” haberini bekliyor.

Bu ailelerden biri de Morgül ailesi. Morgül ailesi, Sur yakılıp yıkılmadan önce Fatihpaşa Mahallesi’nde yaşıyordu.

Anne Kadriye Morgül, “Önceleri saldırılar olduğunda, evin içinde oturuyorduk. Ancak bir gün polis geldi, ‘Evinizi boşaltın, yoksa başınıza yıkarız’ dedi. Birçok aile gibi biz de evimizi terk etmek zorunda kaldık” diyor.

Eşyalarının bir kısmını alarak evlerinden ayrılarak, Sur’un başka bir mahallesine yerleştiler. Anne Kadriye Morgül, “Eşyaları taşırken, oğlum ortadan kayboldu” diyor. Sonra televizyondan öldüğünü öğreniyor.

Cihat Morgül, katledildiğinde Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’ndaydı, 13 yaşındaydı. Baba Cahit Morgül’ün anlatımına göre, Cihat avukat olmak istiyordu. Baba oğlunun bu isteği için “Oğlum, adaleti sağlamak istiyordu” diyor.

Anne Kadriye Morgül ekliyor: “Zulme dayanamadı oğlum, o nedenle çıkmadı Sur’dan.” Sonra daha tekrarladığı cümleyi tekrarlıyor: “Cenazelerimizi istiyoruz, barış istiyoruz.”

Cihat nasıl bir çocuktu?

Uzun bir sessizlik oldu. Sonra anlatıyor anne Kadriye Morgül: “Ne fakirliklerle büyüttüm ben. Devlet ise katletti. Okula gidiyordu, okumak istiyordu.”

Salondan zaman zaman diğer annelerin ağıtları duyuluyor. Anne Kadriye Morgül, “hiperaktifti” diye anlatmaya devam ediyor.

“Yaramaz bir çocuğa benziyor” diyorum.

İtiraz ediyor: “Hayır, hayır, beni hiç üzmedi. İlk göz ağrımdı benim. Bir dediğimi iki ekmedi. Ama bak devlet elimden aldı.”

DSC_5856

Ellerini çaresizce iki yana açıyor.

Ardından yanına sokulan kızı 6 yaşındaki Cansu’yu işaret ederek, “Birlikte televizyon izlemeyi severlerdi. Kardeşine çok bağlıydı.”

Belli belirsiz bir tebessüm geliyor yüzüne: “Dolmayı çok severdi, bir de kızartma ile mercimek çorbasını. Çalışkan bir çocuktu. Hiç boş durmazdı.” Sonra yeniden “Bir oğlumun cenazesini istiyorum, bir de barış” diyor.

Sur’u terk etmek istemediğini anlatıyor sonra ve ekliyor: “Her yer aynı, nereye gitsen savaş var. Bitsin bu savaş, barış gelsin.”

Oğlunun okuluna yakın bir yere taşındığını anlatıyor. Bunun nedenini ise oğluna daha yakın olmak olarak açıklıyor, “Oğlumun kokusunu almak. Yolda yürüyorum, oğlum aklıma geliyor. Caddede yürürdü oğlum, getirip götürüyordum okula.”

Kadriye Morgül’ün son mesajı ise annelere: Oğlumu öldürdüler, cenazemizi versinler. Bizim yüreğimiz yandı, sizin yüreğiniz yanmasın. Bizim sesimizi duyun.

Arzu Demir/@arzudemir22 – ETHA/ANF- Diyarbakır

Bu haber, Haber Nöbeti bloğuyla birlikte DİHA’da yayımlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s