Silivri’den Diyarbakır’a Gazeteciler Nöbette

Diyarbakır’da Haber Nöbeti’ne katılan gazeteciler Silivri Cezaevi önünde Umut Nöbeti’nde yer alıyor. Umut Nöbeti ile eş zamanlı olarak Diyarbakır’da bulunan üçüncü Haber Nöbeti ekibi de Diyarbakır Cezaevi önünde mahpus gazeteciler için Haber Nöbeti tutacak.

Diyarbakır’da 12 Şubat günü Haber Nöbeti tutan gazeteciler, MİT TIR’ları haberi nedeniyle tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül için Silivri Cezaevi önündeki Umut Nöbeti’ne katılıyor.

Umut Nöbeti ile birlikte eş zamanlı olarak Haber Nöbeti için Diyarbakır’da bulunan gazeteciler de Diyarbakır Cezaevi’nin önünde de mahpus gazeteciler için nöbet tutacak. Her iki naböt de bugün 15:00’da başlayacak.

Silivri’de nöbetteler

Silivri’deki nöbette bianet’ten Elif Akgül, Evrensel’den Fatih Polat, serbest gazeteci Tuğba Tekerek, serbest gazeteci Şafak Timur,  Özgür Düşünce’den Ergun Babahan ve Haberdar’dan Said Sefa yer aldı.

Babahan ve Sefa Haber Nöbeti’nin ilk grubunda, Akgül, Tekerek ve Polat ikinci grubunda yer almıştı. Timur ise Haber Nöbeti’nin koordinasyonunda yer alıyor.

Üç gazeteci Diyarbakır’da mahpus

Diyarbakır Cezaevinde JINHA muhabiri Beritan Canözer, Azadiya Welat Muhabiri Deniz Babir ve gazeteci/yazar Özgür Amed, mahpus.

Diyarbakır Cezaevi önünde nöbete ise Haber Nöbeti üçüncü grubunda yer alan ETHA ve ANF’den Arzu Demir, Cumhuriyet’ten Ceyda Karan, Zete’den Cihangir Balkır, Sendika.org’dan Demet Yılan, Dokuz8haber’den Gökhan Biçici, Diken’den Hayko Bağdat ve Mehveş Evin, İleri Haber’den Metin Cihan ile Özgür Radyo’dan Semra Çelebi katılıyor.

Umut ve Haber Nöbetleri

26 Kasım’dan beri tutuklu bulunan Dündar ve Gül için tutulan Umut Nöbeti bugün 78. dününde. Umut Nöbeti’ne bugüne kadar çok sayıda gazeteci, basın meslek örgütü temsilcisi destek vermiş, nöbete çArşı grubu, uluslararası sendikalar gibi farklı kesimler destek vermişti.

Haber Nöbeti ise Şubat ayı başında, sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü kentlerdeki gazeteciler ile dayanışmak için başladı. Haber Nöbeti’nin üçüncü grubu bugün (17 Şubat) itibariyle Diyarbakır’da bulunuyor.

Bu haber, Haber Nöbeti bloğuyla birlikte Bianet’te yayımlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s