Cenazelerini arayan aileler: Bu vahşeti dünya duyar mı? – Fatih Polat

Cizre’de operasyonların durduğunun açıklanmasından sonra ortaya çıkan tablo, o bodrumlarda evlatlarını yitirenler için travması uzun süre devam edebilecek bir tabloydu.

Cenazelerin çevredeki farklı illerdeki hastanelere aktarılmış olması, aileler açısından teşhis için ilden ile koşturmak anlamına geliyordu. Sağlıklı bilgi almak mümkün değildi. Oluşturulan kriz masası yetkililerinden aldığımız bilgiler cenazelerin çok önemli bir bölümünün tanınmaz halde olduğu yönündeydi. 

Ailelere verilen genel yanıt, teşhis için kan vermeleri yönündeydi. Ama buna rağmen, aileler, çok anlaşılır bir biçimde, az sayıda tanınabilir olan cenaze belki kendi evlatlarına ait olabilir diye ilden ile yetişmeye çalışıyorlardı.

Antep de, Cizre’deki cenazelerin getirildiği illerden biriydi. 20 cenaze getirilmişti Antep’e. Teşhis için Antep’e gelmiş olan ailelere HDP Antep il binasında ulaştık. Kendileriyle görüşmek istediğimizde önce tereddüt ettiler.

‘BÜTÜN DÜNYA GÖRSÜN ARTIK’

Biz ailelere eşlik eden HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ile konuşmak için içerideki salona geçtiğimizde ise bir süre sonra aileler de geldi. Masanın karşısına ikisi kadın ikisi erkek dört kişi oturmuştu. Acıları, endişeleri yüzlerinden okunuyordu. İçlerinden bazılarının dokunsanız ağlayacak kadar dolu olduğu belliydi.

İlk olarak Melike Dağhan konuşmaya başlıyor. 16 yaşındaki kızı Emel Ayhan’ı “Ölü ya da diri olarak bulabilmek için” yollara düştüğünü söyledi. Acı ve öfke sesinde birlikte yansıyordu Malike Dağhan’ın: “Bu vahşete ne diyeceğiz bilemiyoruz. Bu vahşeti dünya duyar mı, gözünü mü kapatır bilemiyoruz. Bütün dünya görsün artık.”

‘HER AN BİZİ DE ÖLDÜREBİLİRLER’ DEDİ

Kızı Emel ile yaptığı son telefon konuşmasını şöyle anlatıyor Melike Dağhan: “Kendisiyle telefon ile konuştum. Sonra kaynım konuştu. Zor durumdaydılar. ‘Yaşıyorum, ama çok zor durumdayız’ dedi. ‘Her an bizi de öldürebilirler’ dedi. Akşam saat 5’te kızımın sesini duydum. En son 10 Şubat günü konuştuk.”

Amcası Abdullah Ayhan araya girerek, Emel’in isminin Med Nuçe’de Cizre’de ölenlerin arasında geçtiğini söylüyor ve devam ediyor: “Henüz haber alamadık. Arıyoruz. Cizre’de bir vahşet oldu. Şehir yok oldu. Bu da kızımızın fotoğrafı. Sağ veya ölü bulunmasını istiyoruz. Arayacağız. Şırnak’ta, Habur’da, Mardin’de, Urfa’da cenazeler var. Bulmak için arayacağız. Kan testimizi vereceğiz, morglara bakacağız. Avukatımızla arayacağız. Ne de olsa evlat acısıdır. Allah kimseye nasip etmesin evlat acısını.”

Aile olarak Mersin’den gelmişler. Eylem’in Mersin’den Cizre’ye gitmiş olduğunu anlatıyorlar. Amcası, fotoğrafını gösterdiği Eylem’i görenlerin kendisine ait olan şu numaraya haber vermelerini rica ediyor bir umutla; “05325602795”

‘ÇOCUKLARIMIZI YAKTIRMASIN’

Halası Rabia Dündar araya giriyor (ağlayarak): “Cenazesine bile razıyız ha, gerçekten.”
Anne Melike Dağhan, “Son bir şey daha eklemek istiyorum” diyor ve devam ediyor: “Recep Tayyip Erdoğan diyor ki, ‘Kürt kardeşlerim’. Biz onun kardeşi değiliz. Artık çocuklarımız ölmesin, çocuklarımızı yaktırmasın. Bizim çocuklarımızı yaktıranları Rabbimden diliyorum, onların gözü önünde yaktırsın. Allah’tan diliyorum. Özellikle beddua ediyorum. Benim çocuklarımın 11 senedir babaları yok. Bu savaşı çıkardı ya, bu savaşı durdursun.”

Halası Rabia Dündar sözü alıyor tekrar: “Lütfen iyi haber yapın. Ne olur, dünya duysun, Avrupa duysun, insanlar duysun.”

‘ABLUKA KALKARSA ÇIKIP GELECEĞİZ’

Ardından masanın en başında oturan Adnan Gündüz’e dönüyoruz. O da, 19 yaşındaki yeğeni İzzet Gündüz’ü arıyormuş. Sözü ona bırakalım: “Manisa’da okuyordu. En son telefon ile aradı. Cizre’deyiz dedi. Niye oraya gittiniz diye sorduğumuz da, dedi ‘Destek amaçlı gittik’. Abluka kalkarsa çıkıp geleceğiz.’ Bir süre sonra komple irtibat kesildi. Sonra bir haber alamadık. Sonra da cenazelerin Urfa’ya getirildiğini öğrendik. Orada bulamadık, buraya geldik. Burada teşhis için bakacağız, sonra tekrar Silopi’ye döneceğiz. Silopi’de top tüfek ile yaklaştırmadılar Habur’daki hastaneye. Mecbur kaldık, böyle gezip arıyoruz.”
Adnan Gündüz, ellerini yüzüne kapatıyor ve ağlıyor. Biz de ondan sonrası için zorlayıcı olmak istemiyoruz.

TOĞRUL: FOTOĞRAFLARINI BİLE VERMEDİLER

Ailelere eşlik eden HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ile de konuştuk. Kendilerine, Antep’e 20 cenaze geldiğinin ifade edildiğini belirten Toğrul, “16 tanesi tamamen yanmış ve üzerinde tanınma imkanı olmayan cenazelerdendi. 4 tanesi tanınabilir, dendi. Biz hepsine ait en azından fotoğraf görmek istediğimizi söyledik. Önce kabul ettiler. Fakat burada savcılar kesinlikle kendi başlarına karar vermiyorlar. Sonra gittiler ve yarım saat sonra bize fotoğrafları veremeyeceklerini belirterek, bunların sosyal medyada kullanılabileceğini öne sürdüler.” dedi.

‘CENAZELERLE OYNANDIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ’

Toğrul bunun üzerine, “Ama biz halka fotoğrafları göstereceğimize söz verdik” diye ısrarcı olmuş. Şu yanıtı almış: “Zaten 16 tanesi tanınmıyor, ancak 4 tanesi tanınabilir durumda.” Devamını şöyle anlatıyor: “Biz de, ‘En azından o dört tanesinin resimlerini çıktı alıp ailelere gösterebilir miyiz’ dedik. ‘Çıktı veremeyiz ama bilgisayar ortamında aileler gelip görebilir’ dediler. Dün 6 aile gelmişti. O fotoğraflara baktırdık. O fotoğrafların dışında 16 cenaze ile ilgili hiçbir bilgimiz yok. Yalnız ilginç bir gelişme oldu. Bir ailemiz birisini, cenazesine benzetti. Bunun üzerine biz savcılığa bunu bildirdik, gidip bir de cenaze üzerinde bakılabilir mi dedik. ‘Hayır’ dediler önce. Biz ‘CMK’nin açık yasası var’ dedik. Gidip yine yarım saat, bir saat görüştüler. Gelip, ‘tamam’ dediler. Aileyi aldık iki avukat arkadaşla oraya gittik. Avukat arkadaşlarla aile cenazeye baktılar ve geldiklerinde bize bir iddiada bulundular: ‘Bize gösterilen cenaze ile bu fotoğraflar farklı.’ Dolayısıyla bir güven sorunumuz oluştu. Biz cenazelerle oynandığını düşünüyoruz. Gerçekten içler acısı bir durum.”

Bu haber, Haber Nöbeti bloğuyla birlikte Evrensel’de yayımlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s