Irmak: Sarayın savaş valisi neyi gizliyor? – Fatih Polat

Cizre’den gelen ölüm haberleri ve “operasyonların tamamlandığı” açıklamasına rağmen, ilçeye giriş yasağının sürmesi karşısında Diyarbakır’dan bir heyet yasağı delmek için Cizre’ye doğru yola çıktı.

DTK, DBP Eş Genel Başkanları, HDK Eş Sözcüleri ile çok sayıda kitle örgütünün yer aldığı heyeti bir grup gazeteci de izledi. Ben de ‘Haber Nöbeti’ ikinci hafta ekibi ve Evrensel adına heyeti takip ettim.

DTK Eş Başkanı Selma Irmak ile gidişlerine dair konuştum. Operasyonların bittiğinin açıklanmasına rağmen Cizre’ye girişin yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu belirten Irmak, “Bu yasağı delmek için gidiyoruz” dedi. Görüşünü sorduğum HDK Eş Sözcüsü Ertuğrul Kürkçü de, Cizre’deki ölü sayısının açıklanandan daha çok olduğuna inandıklarını belirterek, “Buna karşılık gösterilen direniş de muazzamdı. Bu arada sizlerin başlatmış olduğu haber nöbeti de muazzam bir şey” dedi.

Nusaybin’in çıkışına geldiğimizde Cizre’ye 60 km kala heyet asker barikatıyla karşılaştı. Geçişi engellenen heyet üyelerinin askerlerle yaptıkları görüşmelerde geçişlerinin valilik tarafından yasaklandığı belirtildi. Bekleyiş sırasında konuştuğum DTK Eş Başkanı Irmak, “Binbaşıdan haber bekliyoruz” dedi.

Bir süre sonra da TOMA geldi ve askerler kalkanlarla barikat oluşturarak, “Zorlarsanız müdahale ederiz” anlamına gelen pozisyonu aldı.

Görüşmeler sonrası heyete yaklaşık 1 saat süren beklemenin ardından sadece milletvekillerinin alınacağı bilgisi verildi. Ancak bir süre sonra hiç kimsenin alınamayacağı haberi geldi. Daha sonra, saat 13.30’a doğru heyet, asker barikatının önünde açıklama yaptı.

Selma Irmak, “Yolumuz bir kez daha eşkıyalar tarafından kesildi. Vahşi bir savaştan sonra Cizre’ye girişimiz bir kez daha engellendi. Madem operasyonlar bitti o halde Cizre’ye girişimizi neden engelliyorsunuz. Sarayın savaş valisi neyi gizliyor. Hepiniz yargılanacaksınız. Biz 120’den fazla arkadaşımızın öldüğü haberini aldık. Öldürdünüz. Engel olamadık. Halkımızdan özür diliyoruz. Gizlemeye çalışsanız da bütün dünya gördü. Aynı zamanda bütün dünya ortaktır. Duvarlara ‘seni seviyoruz uzun adam’ yazarak fotoğraf çektirenler yargılanacak. Cizre bizim için bir kırılma noktasıdır. Cizre’nin zaferi Türk ordusu için bir Pirus zaferidir” dedi.

Irmak’ın ardından Kürkçü de bir konuşma yaptı. Kürkçü engelleme için “Bunun hiçbir kitapta yeri yoktur. Sıkıyönetim mahkemelerinde ve iç güvenlik kanununda bile yoktur” dedi.  Heyet ardından Nusaybin’deki Mitanni kültür merkezine doğru hareket etti.

Bu haber, Haber Nöbeti bloğuyla birlikte Evrensel’de yayımlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s