Bitmeyen savaş, 16 yaşında biten hayatlar… – Tuğba Tekerek

IMG_9541 copy

Haber Nöbeti için Diyarbakır’da olan gazeteci Tuğba Tekerek, polis kurşunuyla katledilen 16 yaşındaki Mahmut Bulak’ın ailesiyle görüştü. Bulak’ın babası Ferhat Bulak, oğlunun kaldırımda arkadaşıyla yürürken vurulduğunu belirterek, “25 yıldır, devletten çektiğimizi bir biz biliyoruz, bir Allah biliyor. Diyarbakır’da yaşama şansı bize tanımadılar. Ben bundan sonra hayatımı Kürt çocuklarının ölmemesi için harcayacağım” diyor.

Gazetecilere yönelik artan baskılara karşı başlatılan Haber Nöbeti kapsamında Diyarbakır’a gelen ve DİHA için haber takibi yapan gazeteci Tuğba Tekerek, Bağlar’da polis kurşunuyla katledilen 16 yaşındaki Mahmut Bulak’ın ailesi ile görüştü. Tekerek’in “Bitmeyen savaş, 16 yaşında biten hayatlar…” başlıklı haberi şu şekilde:

Diyarbakır’da üç gün önce vurularak öldürülen 16 yaşındaki Mahmut Bulak’ın ismi, yıllar önce yine 16 yaşındayken hayatını kaybeden bir başka Mahmut’tan geliyor. Baba Ferhat Bulak, “Ben liseyi okurken, bir arkadaşım vardı. Adı Mahmut’tu. Şehit düştü. Dedim ki, bir gün oğlum olursa adını ‘Mahmut’ koyacağım. Bu Mahmut, o Mahmut’tur. Mahmutlar hep şehit düşüyor.”

Ferhat Bulak’ın arkadaşı yıllar önce PKK saflarında yaşamını kaybederken, oğlu Mahmut, kendi anlatımına göre sokakta kız arkadaşıyla yürürken öldürüldü.

Cenazesi 10 Şubat’ta Yeniköy Mezarlığı’na defnedilen Mahmut Bulak’ın ailesi bundan 25 yıl önce Ankara’ya göçmüş. Baba Ferhat Bulak, “İş için gittik” diyor. Amca Kadri Bulak ise, kardeşlerinden biri PKK’ye katıldığı için, ailenin üzerindeki hiç bitmeyen baskıdan bahsediyor. “25 yıldır, devletten çektiğimizi bir biz biliyoruz, bir Allah biliyor. Diyarbakır’da yaşama şansı bize tanımadılar” diyor.

Üç çocuklu ailenin tek erkek çocuğu Mahmut Ankara’da büyümüş. İnşaat işçisi olarak çalışan baba Bulak üç yıl önce “Artık barış olmuş, memleketimize gidelim” diyerek Diyarbakır’a döndüklerini anlatıyor.

“Nasıl biriydi oğlunuz?” diye soruyoruz. Baba Bulak “Ayyy ay ay… Fotoğrafına bakın, yüzündeki o nura bakın, cümlelerle anlatılmaz. Sigara kullanmazdı, bir şey yapmazdı, küfrün ne olduğunu bilmezdi” diyor.

‘Arkadaşıyla yürürken vuruldu’

Mahmut Bulak, açık lisede okuyormuş. Babası, Diyarbakır’a geldikten birkaç ay sonra onu okuldan almış, “Başına bir şey gelir, hırsızı var uğursuzu var” diye okula göndermeye bile kıyamamış. Oğlunu tek başına, dışarı bırakmazmış, “Sana zararım olmaz, arkandan yürüyeyim” diyerek oğlu nereye giderse o da oraya gidermiş. Son olaylarla ilgili de “Bak oğlum seni öldürürler, çıkma” diyormuş.

Mahmut Bulak’ın hayatını kaybettiği saatler, Cizre’de yaşananları protesto etmek için sokağa çıkanlara polisin müdahale ettiği saatler. Babanın anlatımına göre, Mahmut, “Kız arkadaşıyla buluşacağım” diyerek ablasıyla birlikte evden çıkmış, kız arkadaşıyla yürürken kaldırımda vurulmuş.

Artık gücü kalmamış bir sesle, zorlukla konuşan baba Bulak, üzgün olduğu kadar, öfkeli de… “Bu Türkler bizden ellerini çeksinler, uzaklaşsın. Buradaki Kürt çocukları, buradaki insanları yönetsin. Buradaki Kürt çocukları, buranın polisleri olsun” diyor.

‘Tüm Kürtlerin birleşmesi lazım’

Amca Kadri Bulak da öfkeyle konuşuyor: “Bizim gibi binlerce aile var, hiç acı yaşamamış bir aile yok. Kürt halkının kaderi olmuş. Bu kaderi yıkmak için tüm Kürtlerin birleşmesi lazım” diyor. Şöyle devam ediyor: “Bugün sesini etmeyen insanların kahvaltı yaparken, akşam yemeği yerken veya sokakta karşıdan karşıya geçerken öldürülmeyeceği belli değil. Hiçbir Kürtün can güvenliği yok. Resmen öldürmüş, adam bizimle dalga geçiyor. Bunu hazmediyoruz. Hukukun olduğu yerde vuranlar cezalandırılsa biraz daha rahat taziye evimizde otururduk. Hitler Yahudilerden ne kadar nefret ediyorsa Erdoğan Kürt halkından o kadar nefret ediyor.”

Baba Bulak “Ben bundan sonra hayatımı Kürt çocuklarının ölmemesi için harcayacağım” diyor. “Nasıl” diye sorduğumuzda, kendini tutarak sessizlikle cevap veriyor.

Tuğba Tekerek @tugbatekerek / Diyarbakır

Bu haber, Haber Nöbeti bloğuyla birlikte Dicle Haber Ajansı’nda yayımlandı.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s