Cizre’ye ulaşmayan çalışan gönüllü sağlıkçılar: “Sağlık Bakanı da bir doktor. Hipokrat Yemini, tarafsız olmayı gerektirir”- Tunca Öğreten

 

CizreAmbulans_TuncaÖğreten_1-1024x768

Haber Nöbeti’nin ilk ekibiyle haber takibi yapmaya gittiğimiz yerlerden biri de Mardin’in Nusaybin ilçesiydi. Nusaybin’i önemli kılan sebepse; Cizre’ye olan komşuluğuydu…

Tıpkı HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gibi Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’na (SES) bağlı gönüllü sağlıkçılar da Cizre’deki yaralılara ulaşmak için Nusaybin-Cizre girişi arası mekik dokuyordu.

Onların bu çabalarına birebir tanık olduğumuzda, bilmem kaçıncı kez Cizre’ye girmek için askeri kontrol noktasında dil döküyorlardı.

Günler sonra bir kez daha kontrol noktasından geri çevrilen gönüllü sağlıkçılarla ayaküstü sohbet ettik.

İstanbul SES Anadolu Eş Başkanı Doktor Erdal Güzel’e, cevabını bile bile “Sizi neden geri çeviriyorlar” diye sordum… Güzel, başladı anlatmaya: “İlçede 200 bin insan var ama muhatapları hiçleştiriyorlar ve bizi kimseyle görüştürmüyorlar. Oysa Cizre’de tedaviye muhtaç onlarca insan var. Kendinizi düşünün; bir yerinize bir şey olsa hemen hastaneye koşarsınız. Cizre’de sadece yaralılar yok, kanser hastaları, düzenli bir şekilde diyalize muhtaç böbrek hastaları da var. Onların da acil sağlık hizmetine ihtiyacı var.”

Fiziksel hastalıklar dışında psikolojik travmalar nedeniyle desteğe ihtiyacı olan insanlardan da bahsetti gönüllü sağlıkçı. Sözlerine şöyle devam etti: “Cizre’de bir savaş var. Ufacık çocuklar, yaşlı kadınlar… Bomba seslerinin altında yaşamak zorundalar. Bu savaş halinin onlarda neden olan psikolojik etkilerini düşünebiliyor musunuz? Belki bu abluka kalktıktan sonra onları normale döndürmek için binlerce psikolog ya da psikiyatra ihtiyacımız olacak.”

Savaş halinin, sağlık hizmeti almaya engel olup, olmadığını sorduğumda Güzel’in cevabı, farklı bir noktainazardan geldi: “Sağlık Bakanı’nın, etnik kimliğe ya da savaş haline bakmadan sağlık hizmetinin verilmesini sağlaması lazım. Herkes yitirebilir ama sağlık sistemi tarafsızlığını hiç yitirmemeliydi. Bakan’ın kendisi de bir doktor. Ve ne yazık ki ‘Hipokrat Yemini’ de tarafsızlığı gerektirirdi.”

CizreAmbulans_TuncaÖğreten_2-300x225

Ambulanslarının önünde Evrensel gazetesi yazarı Ceren Sözeri ile sohbet ettiğimiz sağlıkçılardan, halihazırda devletin Cizre’de sağladığı sağlık hizmetinin ahvalini de öğrenmek istedik. “Göstermelik iki ambulans dışında hiçbir şey yok” dedi ve devam etti anlatmaya: “Ablukadan önce öğretmenlere yapılanın aynısı sağlık memurlarına da yapılmış. ‘Gidin, terkedin ilçeyi’ denmiş.”

Bu sırada sözü Şanlıurfa SES’ten Mehmet Cevher Öztürk aldı ve hükümet kanadından gelen, “Orada yaralı yok” minvalindeki açıklamaları hatırlattı bize… Ve sözlerine şöyle devam etti: “Orada tank ve top atışları var. Bir savaş var. Yaralı ya da hayatını kaybetmiş bir insanın olmaması mümkün mü? Sınır Tanımayan Doktorlar gün gün rapor tutuyorlar. 112 Acil Servis yetkilileriyle görüştüğümüzde, bize ‘Ateş açıyorlar. Ulaşamıyoruz’ diyorlar. Biz ambulansa ateş açıldığına inanmıyoruz. Madem öyle; izin versinler biz girelim, yaralıları alalım. Bu fırsatı bize neden vermiyorlar. Kobani direnişi sırasında koridor açıldı, gidip yaralıları aldık. Kendi ülke sınırlarımız içerisinde neden bir koridor açmıyorlar. En azından birkaç saatliğine ateşkes yapabilirler.”

Bizim konuşmamızdan iki gün sonra gönüllü sağlıkçıların ambulansına ‘Evrak eksikliği’ gerekçesiyle el konuldu. Bu uygulama elbette şaşırtmadı beni. Neden mi? Nedenini, Nusaybin’de ayaküstü sohbet ettiğimiz sağlıkçılar anlatsın: “Kontrol noktasında bizi saatlerce bekletiyorlar. Bu sırada ambulansın içine sokuyorlar, dışarıda durmamıza izin vermiyorlar. Biz ambulans içerisinde beklerken de kendi araçlarından açtıkları Mehter Marşı’nı dinletiyorlar.”

Tunca Öğreten/@tuncao – Diken/Diyarbakır

Bu haber, Haber Nöbeti bloğuyla birlikte Jiyan‘da yayımlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s