Deniz Naki Zeynep Yüncüler’e konuştu: En büyük kupa insanları sevindirmek

‘Haber Nöbeti’ için Diyarbakır’da bulunan BirGün editörü Zeynep Yüncüler, Amedspor-Fenerbahçe maçını kulübün antreman tesislerinde Deniz Naki’yle beraber takip etti. Deniz, “Bu savaş ortamında insanları az da olsa sevindirmek bizim için gurur verici” dedi

deniz-naki-muhabirimiz-zeynep-yunculer-e-konustu-en-buyuk-kupa-insanlari-sevindirmek-111842-5

Meslektaşlarımızla dayanışmak ve mesleğimize sahip çıkmak için geldiğimiz haber nöbetinin bugün ilk günüydü. Sabah 09.30’da, İstanbul’dan gelen 7 gazeteci Huzurevleri’nde bulunan Özgür Gündem gazetesinin dağıtım evinde ilk toplantımızı, görev dağılımlarımızı gerçekleştirdik. Tam anlamıyla Diyarbakır’daki meslektaşlarımızla sokakta haber kovalama işi bugün başladı diyebilirim.

Hemen Amedspor-Fenerbahçe maçına geçmek istiyorum. Sabah toplantısından sonra ikinci ekipten Elif Akgül, Pınar Öğünç ve Mesut Bayram’la birlikte doğruca Kayapınar ilçesinde yer alan Şilbe Stadı’na (Seyrantepe) yol aldık. ‘Yasaklı’ Amedspor’un taraftarları, yükselen sloganlar ve TOMA’lar stadın etrafındaydı, tepede ise polis helikopteri. Amedspor taraftarlarının sloganları ve sayısı yükseldikçe, polis saldırısı olacağı çok açıktı. Biz de daha stada giremeden biber gazı ve tazyikli sudan nasibimizi aldık. Polis saldırısının ardından, bir şekilde ilk kapıdan giriş yaptık! İkinci kapı bize engel oldu.

Pınar maçı statta izlemeye devam etti. Elif, Mesut ve ben de Talaytepe’deki Amedspor tesislerinde kendi takımını televizyondan izlemek zorunda bırakılan ‘cezalı’ Amedspor oyuncusu Deniz Naki’yle izlemeye geçtik. Deniz Naki, Elif, Mesut, ben ve Amedsporlu 6 genç, maçı soluksuz izledik. Amed’in her golünde tesiste sevinç çığlıkları yükseldi. Ben dışarı kadar çıktığımdan gollerden birini kaçırdım. İçeri girdiğimde ise ‘Zeynep sen arada çık gel gol olsun’ diye geyik çevrildi.

Maçın ardından Elif ve Mesut’la birlikte, Deniz’i sohbete tuttuk. Deniz bir yandan soruları yanıtlarken bir eli de telefonundaydı. Arkadaşlar soru sorarken, ben biraz konundan alakasız Deniz’e, “Bence şu an sana St. Pauli’den çok destek mesajı geliyordur” dedim. Deniz’in yanıtı ise “Evet, şu an bir sürü geliyor, sizle konuştuktan sonra tek tek hepsine bakacağım” oldu.

Haksızlığa gelemem’

Deniz şöyle başladı sözlerine, “Genelde futbolcular politik işlere girmek istemiyor. Bütün futbolcular kariyerini düşünüyor, çok para kazanayım diye düşünüyorlar. Futbolcu görmüyor mu peki, kendi ülkemizde olan savaş ortamını? Ben bir futbolcu olarak bir de bu savaş ortamını burada yaşarak görüyorum. Buna insani olarak dur demek lazım. Ben Almanya’da 2. Ligi’nde oynayıp, daha çok para kazanabilirdim, ama hepsini bir kenara koydum, kariyere bakmadan buraya geldim. Futbol benim için gönül işi, para işi değil, haksızlığa gelemeyen bir insanım.”

‘Savaş ortamında oynuyoruz’

Deniz’e, bu büyük baskı atmosferinin maçı nasıl etkilediğini sorduk. Deniz, “Fenerbahçe gibi bir takımla oynayıp, bizim bu şartlarımız altında 3-3 sonucunu almak, elbet kötü değil, bu bir başarı. Savaş ortamında futbol oynuyoruz. Bu savaş ortamında insanları sevindirmek az da olsa bizim için, benim için gurur verici bir şeydir” diyerek yanıtladı.

Tesiste, maçı televizyondan izlemek zorunda kalan Deniz, “Dün gibi, bugün de aynı şeyi yaparım, yine barış derim, ben yanlış bir şey yapmadım ki. Bugün tek üzüldüğüm arkadaşlarımı bir şekil yarıda bıraktım” diyerek sözlerini sürdürdü. Sohbetimiz özetle böyle geçti, hava mükümmeldi, tesisin sahasına koca bir güneş vuruyordu. Biz de çıkıp Deniz’le futbolun bile savaş ortamında oynandığı bir zamanda bolca hatıra fotoğrafı çekildik.

Zeynep Yüncüler/@yunculerzeynep – Birgün/Diyarbakır

Bu haber, Haber Nöbeti bloğuyla birlikte Birgün’de yayımlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s