Azadiya Welat Yazı İşleri Müdürü Cizre’de Bodrum Katında Mahsur – Elif Akgül

510

Haber Nöbeti’nin ikinci grubu olarak sekiz gazeteci Diyarbakır’dayız.

Diyarbakır’da ilk olarak Azadiya Welat Gazetesi’ni ziyaret ettik. Gazetenin Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş, Cizre’de bodrum katında yaralı.

Aktaş ile ilgili gazetecilere bilgi veren gazete editörlerinden Zeynel Bulut, Aktaş’ın 20 Aralık’tan beri Cizre’de olduğunu, 23 Ocak’ta top mermisi isabet etmesiyle çöken bodrum katında kaldığını, kendisinden son haberi üç gündür alamadıklarını söyledi.

Bulut: Arkadaşımız günlerdir yaralı, aç ve susuz

500-375

“Endişemiz artıyor” diyen Bulut şöyle konuştu:

“Bugüne kadar HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Cizre Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç’tan haber alıyorduk. Bize gelen bilgi, arkadaşımız günlerdir aç, susuz, ve hafif kolundan yaralı. Bu nedenle endişemiz sürüyor. Üç gündür de hiç haber alamadık.”

Botan: Kürdistan’daki gazetecilik batıdakinden farklı

Bulut, Aktaş’ın yeni mezun olduğunu ve bir yıldır Azadiya Welat Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptığını söyledi. Bunun üzerine, toplantıya katılan, Özgür Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakkı Botan şu notu düştü:

“Kürdistan’da gazetecilik batıdakinden farklı. Batıda yazı işleri müdürü deneyimli, yaşını almış kişilerden oluşuyor Ancak burada medyaya yönelik sürekli açılan davalar nedeniyle gazeteleri sorumlu yazı işleri müdürleri yüzlerce yıl hapisle yargılanıyor. Bu nedenle arkadaşlarımız burada önce yazı işleri müdürü gibi pozisyonlarda işe başlarlar, eğer görevlerinde kalabilir gazeteci olarak pişerlerse editör gibi kadrolara getirilirler. Batıdakinin tam tersi. Rohat Aktaş bir yıldır yazı işleri müdürlüğü yapıyormuş. Bu baya uzun bir süre.”

Bulut: Gazete dağıtmamız engelleniyor

500-375_2

Bulut, Kürt medyasında gazeteciler kadar dağıtımcıların da zorluk yaşadığına dikkat çekti. Gazetecilere yönelik açılan davalardan dağıtımcıların da nasiplerini aldığını söyleyen Bulut, Kadri Bağdu’yu hatırlatarak “Arkadaşlarımız katlediliyor, polisler tarafından kaçırılıp darp ediliyor. Artık Mardin, Şırnak ve Hakkari’nin bazı bölgelerini kapsayan Botan dediğimiz bölgede hiç dağıtım yapamıyoruz, engelleniyoruz” diye konuştu.

Toplantının ardından gazeteciler haber nöbeti için dağıldı.

Haber Nöbeti’nin ikinci grubunda Cumhuriyet’ten Pınar Öğünç, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan, Sol Haber Portalı’ndan Mesut Bayram, serbest gazeteci Tuğba Tekerek, gazeteci-yazar Fehim Işık, BirGün Gazetesi’nden Zeynep Yüncüler, bianet’ten Elif Akgül ve Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat yer alıyor.

Bu haber, Haber Nöbeti bloğuyla birlikte BİANET’te yayımlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s