Demirtaş: Davutoğlu’nun olanlardan haberi yok – Tunca Öğreten

Demirtaş, Başbakan Davutoğlu’nun, Cizre’de bodrumda yaralı olmadığına dair beyanıyla ilgili, “Keşke bunu anlamak için kalkıp gitselerdi. Eğer sen devlet olarak yaralı vatandaşı kurtarmak için gidemiyorsan, devlet olma özelliğini kaybetmişsindir” dedi.demirtas-tunca1

Çatışmalı bölgelerde görev yapan gazetecilerle birlikte haber yapmak, dayanışma içerisinde olmak için güneydoğunun yolunu tuttuğumuz sekiz kişilik ekipten Evrensel gazetesi yazarı Ceren Sözeri ile Mardin’deydik.

Özgür Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Oral ve Tigris Haber Genel Yayın Yönetmeni İlyas Akengin de bize eşlik etti, birlikte haber peşinde koştuk.

Cizre’de, bir bodrumda kendilerinden günlerdir haber alınamayan yaralılara sağlık ekiplerinin ulaştırılmasını sağlamak için Mardin-Cizre arası mekik dokuyan, resmi temaslarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la kaldığı otelde bir araya geldik.

‘Vatandaşını kurtaramıyorsan devlet değilsin’

Binada mahsur kalan yurttaşların son durumuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Demirtaş’a, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, bodrumda mahsur kalanların yaralı olmadığına dair yaptığı beyanını hatırlattık.

Demirtaş şöyle konuştu: ”Keşke bunu anlamak için kalkıp gitselerdi. Eğer sen devlet olarak yaralı vatandaşı kurtarmak için gidemiyorsan zaten devlet olma özelliğini kaybetmişsindir.”

Çatışmaların bittiğini, direnenlerin ”Şu an orada savaşan kimse yok” sözlerinden anladığına vurgu yapan HDP lideri, sözlerine şöyle devam etti: ”Hükümet operasyonlarda sona yaklaşıldığını ve ev aramalarının başladığını söyledi. Madem ortada bir çatışma yok, 112 Acil Servis görevlileri binaya yaklaştığında ona ateş açanlar kimler. Düşünsenize, direnenlerin arkadaşları yaralı ve onlar kurtartılmamaları için ateş açıyorlar. Mantıklı mı bu?”

‘Saray Gladyosu’ tartışmalarının da spekülatif olmadığını savunan Demirtaş, bölgede görev yapan gazetecilerin yaşadığı zorluklara da dikkat çekerek, “Korkmakta haklılar. Bunların şakası yok. Talimat alıp bölgeye gelmiş bu ekipler. Gazeteciymiş, sivilmiş tanımıyorlar. Tüm bunlar Davutoğlu’nun, ayakları yere basan bir siyasetçi olmadığını gösteriyor. Hatta olup bitenlerden bile haberi yok” diye konuştu.

‘Restleşerek çözüm olmaz’

Yarın (cuma) Mardin’e giderek yeni güvenlik yöntemleriyle ilgili bazı açıklamalarda bulunması beklenen Davutoğlu’nun, ”Yeni karakollar kurulacak. Buralarda özel harekat polisleri görev yapacak. Sur, Cizre ve Silopi gibi ilçeler farklı yerlere taşınacak” sözlerini sorduğumuz Demirtaş’ın yanıtı şu oldu: ”10 yıldır yapımı devam eden ama bir türlü bitmeyen karakol biliyorum. Karakol bir çözüm değil. Ankara’da yapılan planlar bu bölgede tutmuyor işte. Bunu anlamamakta ısrar ediyorlar. Buraları bilmedikleri için yaptıkları planlara inanıp devam ediyorlar tutumlarına. Mümkün değil, tutmaz. Askeri mantıkla hareket ettikçe direnişin boyutunu da artıracaklar. ”

demirtas-tunca2

Aynı otelde Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk ile de kısa bir sohbet yapma fırsatımız oldu.

‘Terör örgütü üyesi olmak’ iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Türk, Türkiye’de hukukun kalmadığını belirterek, ”Bu topraklarda siyasi gündeme göre dava açılır” dedi.

Cizre’deki, ‘abluka’ya da değinen Türk sözlerine şöyle devam etti: ”Selahattin beyle temaslarımızı sürdürüyoruz. Sanıyorum ki bugün ya da yarın abluka kalkacak. Devlet, bu kafayla, restleşerek ve diyalog geliştirmeden hareket etmeye devam ederse çözüm olmaz. Bu topraklarda yeni bir Şark Islahatı uygulamayazlar. ”

Tunca Öğreten @tuncao – Diken / Mardin

Bu haber, Haber Nöbeti bloğuyla birlikte Diken’de yayımlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s