Demirtaş: AKP’ye darbe yapılmış, haberi yok – Said Sefa

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Güvenlik problemi var, yaralıların bulunduğu yere yaklaşamıyoruz, diyorlar. Bırakın biz gidip alalım diyoruz, onu da dikkate almıyorlar. İçerde örgüt elemanları da var deniyor” ifadesini kullandı.

37165-icerik

Yaklaşık bir haftadır Cizre’de bir evin bodrumunda yaralı bir şekilde bekleyen kişiler hakkında Mardin Kızıltepe’de bir basın açıklaması düzenledi. Sabah saatlerinde Mardin’e gelen Demirtaş ve HDP heyeti, Cuma namazını kıldıktan sonra basın açıklaması için basının karşısına geçti. Bölgedeki gazetecilere destek amacıyla haber nöbetine giden gazetecilere de özel olarak teşekkür eden Demirtaş, Cizre’deki yaralıları almaya giden ambulansa özel harekât polislerinin ateş açtığını iddia etti.

Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Demirtaş şunları söyledi:

“Cizre’de günlerdir mahsur kalan yaralılar var. Onların çağrılarına kulak vermek ve durumlarına çözüm bulmak adına 3 gündür Mardin’de çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Sürekli hükümet yetkilileriyle diyalog halinde olduk. En son bize verilen bilgiye göre, Cizre belediyesinin sağlık ekiplerinin de aralarında bulunduğu bir grup ambulanslarla yaralıları almaya gidecekti. Nihayet öyle de oldu ama ambulanslar oraya yaklaşır yaklaşmaz, özel harekât polisleri tarafından ambulansa ateş açılıyor. Tank, top sesleri oluyor, ardından ‘Burada çatışma var geri dönün’ deniyor. Tam bir mizansen oluşturuluyor. Yaralılar alınamadan tekrar dönülmüş oluyor. Yaşanılan trajedileri neyle, nasıl açıklayacağımızı bilemiyoruz. Bu halkın yaşadığı ilk trajedi değil birçok trajedi yaşandı. Ama her defasında ayrı bir vahşet sergileniyor. Gerçi Roboski katliamını yapmış bir hükümetten zaten her şey beklenir. Güvenlik problemi var, yaralıların bulunduğu yere yaklaşamıyoruz, diyorlar. Bırakın biz gidip alalım diyoruz, onu da dikkate almıyorlar. İçerde örgüt elemanları da var deniyor. Biz de, diyelim ki öyle ama orada siviller de var, kurunun yanında yaş neden yansın diyoruz. Fakat görüyoruz ki sivillerin ölümüne razı olunmuş. Ölecekse onlar da ölsün isteniyor. Hükümetin ve başbakanın hiçbir hükmü kalmamış. Davutoğlu kendisini başbakan zannediyor ama oradaki polisler, arkadaşlarımıza siz gidin başbakanınız gelsin diyor. Davutoğlu’nun hükmü Cizre’deki bir polise bile geçmiyor. Davutoğlu Mardin’e geldiğinde Cizre sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını talep ettiğini öğrendik. Ama görüyorsunuz başbakanı dikkate alan yok. Yasaklar aynen devam ediyor. Bölgenin kontrolü hükümette falan değil. Hâkim olan unsur Saray ve anlaşmış olduğu devlet içindeki devlet gladyosudur. Kontrol tamamen askere geçmiş durumda. Siyasetin hiç bir etkinliği kalmamış. Sivil halkı tehdit olarak gören ve nerde görülürse öldürülmesi gerek mantığıyla olaya yaklaşan güvenlik görevlilerini özel olarak seçip buraya göndermişler. Bu darbe düzenidir. AKP’ye darbe yapılmış haberleri yok. Kürtlerin başındaki belayı def edeceğiz düşüncesindeler. Bunu dillendiriyorlar. Kürtlerin başındaki en büyük bela AKP’dir ve onun barbar anlayışıdır. AKP, kanuna, ahlaka, imana, inanca dair ne varsa kaybetmiş durumda. En büyük korkuları iktidarlarını kaybetmek… Bundan ötürü de yapmayacakları şey yok.

19:00’DA BARIŞ İÇİN EYLEM YAPIN

Halkımıza ve bütün Türkiye halklarına çağrıda bulunuyorum. Bu savaşı ancak siz durdurabilirsiniz. Her akşam saat 19’da barış için eylem yapın. Savaşı sürdürmek isteyenler, barış çığlıklarınız karşısında utanmalıdır.

Hendekler AKP yüzünden, onun dayatmaları ve yanlış siyaseti yüzünden açıldı. Hendeklerin açılmasına sebep olan biz değiliz. Barış için elimizden gelen gayreti sarf ettik ama onların tek derdi başkanlık oldu. ‘Bize hendektekilere neden bir şey demiyorsunuz diyorlar. Kaç defa dedik biz hendek siyasetine karşıyız ama hendeklerin bahane edilerek halka zulmedilmesine de karşıyız. Zulümler devam ettikçe halkın direnişi devam edecek ve biz sonuna kadar bu direnişin yanında olacağız.”

Said Sefa @sefa_said – Haberdar / Mardin

Bu haber, Haber Nöbeti bloğuyla birlikte Haberdar’da yayımlandı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s