Nöbete çağrı

Gerçeğin peşindeyiz, meslektaşlarımızın yanındayız

7 Haziran seçimlerinin ardından yeniden hayatımıza giren çatışma can almaya devam ediyor. Gerçekler yayın yasakları ile gizlenmeye, gazeteciler baskılar ile susturulmaya çalışılıyor.

Sokağa çıkma yasaklarıyla gerçeklerin karartılmaya çalışıldığı bölgede görev yapan meslektaşlarımız ise yoğun baskılara maruz kalıyor; çalışmaları engelleniyor, kafalarına silah dayanıyor, gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. 30 meslektaşımız hâlâ cezaevinde tutuluyor.

Halkın haber alma hakkı için canı pahasına çalışan meslektaşlarımızla dayanışmanın batıdaki biz gazetecilerin de en temel görevlerinden biri olduğu düşüncesindeyiz ve bu düşünceyle silahların gölgesinde görev yapan meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız.

Basın meslek örgütlerinin bölge illerine yaptığı ziyaretin ardından, bizler de meslektaşlarımızla dayanışmak için, gazeteciler üzerindeki baskıların son bulması için, gazeteciliğin suç olmadığını anlatmak için, halkın haber alma hakkı için bölgeye gideceğiz.

Gazeteci meslektaşlarımızla birlikte çalışıp, onların üzerindeki baskıların kalkması için dayanışma duygularımızı götüreceğiz. Her hafta bir grup gazeteci olarak sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentlere giderek haber yapacağız.

Ancak dayanışma ile mesleğimize ve gerçeğe sahip çıkabiliriz.

Dayanışma nöbetine katılmak isteyen meslektaşlarımız, katılabilecek tarihleri dayanismanobeti@gmail.com adresine e-postayla bildirebilirler.

 

Reklamlar

One thought on “Nöbete çağrı”

 1. Gözlerim doldu bu haberi okurken; akan yaşlarla yeniden besledim umudumu bu sabah…

  Amerikalı senatör şöyle demiş vaktiyle:
  ‘Savaş geldiğinde ilk zaiyat gerçekler olur’. ve az önce Celal Başlangıç’ın iletisinden aldım aşağıdaki bu güzel haberi…

  Teşekkürler hepinize!
  #AyşeYıldırım (#Cumhuriyet), #CelalBaşlangıç (#Haberdar), #CerenSözeri (#Evrensel), #ErgunBabahan (#ÖzgürDüşünce), #EvrimKurdoğlu (#Bianet), #ÖnderÖner (#Etha), #SaidSefa (#Haberdar), #TuncaÖğreten (#Diken).

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s