Fotoğraflarla Nöbet

1ekip (1)

Birinci Haber Nöbeti ekibi; Ayşe Yıldırım (Cumhuriyet), Celal Başlangıç  (Haberdar), Ceren Sözeri (Evrensel), Ergun Babahan (Özgür Düşünce), Said Sefa (Haberdar), Tunca Öğreten (Diken) 2 Şubat 2016 Salı sabahı İstanbul’dan yola çıktılar. Farklı zamanlarda Diyarbakır’a varmış olan Evrim Kurdoğlu  (serbest gazeteci) ve Önder Öner (Etha)‘yla orada buluştular.

 

Ekip, bölgeye varmadan, Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nden, haber takibi sırasında “heyecanlı” olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanan Beritan Canözer’in mesajı onlara ulaştı. Haber nöbetçileri Diyarbakır’a vardıklarında yaptıkları ilk işlerden biri Beritan’ın çalıştığı Jinha’yı ziyaret etmek oldu. Ertesi gün, ekipten Evrim Kurdoğlu, Jinha için çalıştı.

 

Ekip, ilk gün, Cizre’de haber takibi sırasında vurulan, daha sonra polisin saldırı ve hakaretlerine maruz kalan kameraman Refik Tekin’i de ziyaret etti.

 

 

Haber nöbetinin ilk akşamında, bölgedeki meslektaşlarla bir toplantı düzenlendi, birlikte neler yapılabileceği konuşuldu.

 

Haber nöbetine katılanlar, ikinci gün meslektaşlarının bürolarına gidip, onlarla birlikte  çalıştı.

 

Batıdan gitmiş olan gazeteciler, sahada hem kendi kurumları için, hem de bölgede nöbetçi olarak çalıştıkları kurumlar için haber yaptılar.

 

Haber yaparken, meslektaşlarıyla birlikte gaza da maruz kaldılar.

 

Nöbet ekibindekiler, bölgede yaşananları fotoğrafladı.

 

Özgür Gün TV’deki tartışma programının moderatörlüğünü bir akşam için Haber Nöbeti ekibinden Celal Başlangıç devraldı. Ekibin diğer üyeleri de programa konuk olarak katıldı.

 

Nöbet ekibi, siyasetçilerle de görüşüp, bölgede yaşananlar hakkında bilgi aldı.

 

Gazeteciler birlikte dayanışma pozları verdi.

 

Haber Nöbeti’ne katılanlar “Gazetecilik; biraz ümit, biraz simit” dedi.

 

Reklamlar